Българите нямат причина да емигрират във Великобритания, защото икономическата ситуация в родната им страна се подобрява. Това заяви българският външен министър Кристиан Вигенин в интервю за Би Би Си Радио 4, цитирано от британската агенция „Прес асосиейшън”.Той отправи обрани критики към някои политически сили и медии на Острова за отношението им към българите.
„Сега ясно виждаме признаци за възстановяване на българската икономика, работни места се създават и вие трябва да разберете, че не всеки е готов да напусне страната си, за да отиде в друга страна”, увери Вигенин британските слушатели.
„Нашите оценки показват, че няма да се увеличи броят на хората, идващи във Великобритания. Няма никакви икономически, нито социални, нито други причини за това. Хората ще продължат да идват, но ще бъде обичайният брой, на който бяхме свидетели и предишните години", посочи още първият дипломат.
Той изрази надежда в бъдеще дебатът по всички въпроси, свързани с миграцията и със свободата на движение на хората в ЕС, да бъде по-реалистичен. „Страховете относно вълна от имигранти от България и Румъния след вдигането на ограниченията за тях на европейския трудов пазар бяха неоснователни”, аргументира се Вигенин.
По думите му, България и Румъния са станали жертва на предишните проблеми, с които британското общество се е сблъскало при предишното разширяване на ЕС и предишното отпадане на ограниченията. „Смятаме, че не беше справедливо нашите граждани, особено онези, които вече са тук, да бъдат третирани по този начин", категоричен бе българският министър.
Накрая Кристиан Вигенин подчерта, че хората, които пристигат във Великобритания, идват да търсят работа и да печелят пари, а не да злоупотребяват с британската социална система. Той все пак добави, че не може да се гарантира на 100%, че всички хора, пристигащи на Острова, идват, за да работят.
Същевременно в друга програма на Би Би Си Вигенин заяви, че българите във Великобритания са добри членове на общността, в която живеят, и припомни, че по-образованите българи, които са се преместили във Великобритания, сега са в помощ на британската, а не на българската икономика.