Венецуелските власти забраниха износа на редица хранителни стоки, съобщиха късно вечерта във вторник местни медии, цитирани от ИТАР-ТАСС. За износ са забранени говеждото, свинското, пилешкото месо, млякото, маслото, растителни масла, боб, захар, сол, кафе, пшенично и царевично брашно, макаронени изделия, колбаси и картофи.
Миналата седмица венецуелският президент Николас Мадуро обяви, че в страната до 30 ноември ще бъде въведена система за пазаруване чрез взимане на пръстови отпечатъци, за да се пресекат злоупотребите в магазините.
Биометричната система ще бъде създадена в момент, в който Венецуела страда от недостиг на много стоки. Тя ще попречи на клиентите на магазините да купуват по няколко пъти и в големи количества едни и същи продукти, за да ги изнасят после контрабандно в съседните страни.
Строгият ценови контрол и недостигът на американски долари затрудняват дори най-голямата компания за храни в страната „Емпресас Полар” да внася необходимите продукти и да бъде печеливша. В резултат всичко - от царевичното брашно до млякото - недостига в богатата на петрол страна. Когато неочаквано се появят хранителни продукти в супермаркетите обикновено се образуват дълги опашки, отбелязва АП.
На този фон венецуелското правителство започна кампания срещу затлъстяването, което може да доведе до скъпоструваща криза в държавното здравеопазване, ако не бъде спряно.
Под надслова „Информирайте се, яжте здравословно” правителството се надява през следващите пет години да намали наполовина почти 40-процентното равнище на затлъстяване сред венецуелците.