След двуседмични протести Венецуела обвини САЩ в „подпомагане и легитимиране на усилията за дестабилизация” на демокрацията в страната. В изказване външният министър на Венецуела казва, че правителството на президента Николас Мадуро „категорично отхвърля забележката на американския държавен секретар Джон Кери, тъй като тя представлява поредна маневра на властите във Вашингтон” за упражняване на влияние в Каракас.

Ден по-рано Кери нарече случващото се във Венецуела „безчувствено насилие” и остро разкритикува арестите на антиправителствени демонстранти.

Президентът на Венецуела Николас Мадуро пък нарече изискванията на САЩ за започване на диалог с опозицията, за освобождаване на задържаните по време на протестите и оставянето на свобода на опозиционния лидер Леополдо Лопес „предизвикателни и неприемливи”.

Междувременно държавният глава обяви трима сътрудници на американската дипломатическа мисия в страната за „персона нон грата”.

По-рано полицията във Венецуела претърси домовете на опозиционния лидер Леополдо Лопес и на неговите родители. Лопес, който е сред организаторите на настоящите антиправителствени протести в страната, не се е появявал пред публика от сряда, когато трима мъже бяха застреляни по време на протеста в Каракас. Президентът Николас Мадуро обвини Леополдо Лопес в подклаждане на насилие. Протестиращите обещаха да останат по улиците, докато президентът не подаде оставка.

В неделя няколкостотин души участваха в митинг на опозицията в Каракас в неделя, след като студентски лидери обвиниха правителството за насилието по време на скорошните протести.