Астрономите очакват Венера да застане между Слънцето и Земята. Преминаването ще продължи общо 6 часа и половина. Явлението се наблюдава средно веднъж на 100 години.

Това ще позволи на учените да изследват подробно феномена, който наблюдават на големи разстояния в нашата галактика Млечния път, поясни астрономът Рик Файнбърг от Американското астрономическо дружество.

Учените ще имат и рядката възможност на се проверят техниките за наблюдение на далечни екзопланети, минаващи пред своята звезда.

Следващото минаване на Венера между Слънцето и Земята ще е през 2117 г., т.е. след 105 години. Тези минавания стават по двойки, с интервал от 8 години между първото и второто, и не се наблюдават повече през същия век. Първото минаване на Венера пред Слънцето през 21 век бе през 2004 г., докато през 20 век нямаше подобно минаване.

"Става въпрос за феномен, който е съвсем същият като този, наблюдаван с телескопа "Кеплер" край други звезди, когато пред тях минават планети, поясни Файнбърг.

"Що се отнася обаче до екзопланетите, звездата им е просто точка светлина, защото те са много отдалечени от нас, поясни астрономът Алън Макробърт.

Онова, което се наблюдава, е слабо намаляване на светлинния интензитет на звездата при минаването на планета пред нея. Светлината, която преминава през атмосферата на тези екзопланети, обаче запазва спектографски "отпечатък", който позволява да се събере скъпоценна информация за състава й."

През първите и последните 20 минути от минаването слънчевата светлина минава през атмосферата на планетата, за да сформира нещо като черупка около нея. Именно през тези периоди астрономи ще се опитат да измерят състава на атмосферата на Венера в момент, когато тя променя светлинния спектър на Слънцето.

В САЩ феноменът ще може да се наблюдава в следобедните часове и няма да е приключил преди залез слънце. У нас явлението ще се наблюдава в ранните часове на 6 юни.

Народната астрономическа обсерватория и планетариум в Ямбол организира наблюдение на "пасажа" от началото на изгрева на слънцето в 5:36 ч. до 7:30 ч.

Обсерваторията ще предостави за наблюдението свои
телескопи и бинокли със защитни филтри и слънчеви очила на върха на хълма "Боровец" край града.