Легитимен президент на Венецуела остава Николас Мадуро. Такава е официалната позиция на Русия по повод напрежението в южноамериканската страна, изразена днес от говорителя на Кремъл Дмитрий Песков.
Венецуела е пред гражданска война, а хиляди хора са по улиците с искане на оставката на Мадуро заради корупция и лошо управление, съобщават световните агенции. Той има и подкрепата на армията. В сблъсъците между опозицията и полицията през последните 24 часа са загинали четирима протестиращи.
Редица страни последваха примера на САЩ, като признаха за легитимен президент досегашния председател на парламента Хуан Гуайдо, който се обяви за държавен глава. На свой ред Мадуро обяви, че скъсва дипломатически отношения със Съединените щати.
Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини призова от името на страните членки да бъда чут гласът на народа във Венецуела и настоя за свободни избори, без да последва на този етап примера на САЩ, които признаха Гуайдо.
„Опитът за узурпиране на върховните власти във Венецуела са противоречащи и са в нарушение на принципите на международното право”, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Той добави, че ситуацията във Венецуела се „следи много внимателно”. Песков бе категоричен, че намесата на трети страни при случващото се в Боливарската република е обезпокоително и недопустимо.
Говорителят на Кремъл отбеляза, че във Венецуела действат и много руски компании.
Русия призова САЩ да се въздържат от военна интервенция във Венецуела, защото това може да доведе до катастрофа. В интервю за руското списание „Международен живот” зам.-министърът на външните работи Сергей Рябко пък коментира, че Москва ще помогне на Венецуела при евентуална необходимост от защита на суверенитета й.
Китай също обяви, че е против външно вмешателство във вътрешните работи на Венецуела и подкрепя усилията й да защити своята независимост и стабилност. По-рано подобен коментар направи и говорителят на турския президент Реджеп Ердоган.