Град с поне един милион жители на Марс – това иска да постигне до 2050 г. главният изпълнителен директор на SpaceX Илон Мъск.
Серкан Сайдам, зам.-директор на Австралийския център за космически инженерни изследвания и професор в Университета на Нов Южен Уелс в Сидни, заяви, че колонизирането на Марс от хора е възможно в рамките на няколко десетилетия.
„Вярвам, че до 2050 г. ще имаме човешка колония на Марс“, каза Сайдам пред Live Science и цитиран от БГНЕС.
Сайдам е минен инженер, който специализира в изследването на минни разработки на бъдещето. Първата важна стъпка за създаването на успешна колония на Марс ще бъде водата, а тя може да бъде извлечена от лед и/или хидратирани минерали, смята професорът.
Ученият е на мнение, че водата ще улесни земеделието и възможността за отглеждане на храна на Марс, както във филма „Марсианецът“ от 2015 г., а водородът от леда и минералите може да се използва и като енергиен източник за ракетно гориво.
Практически обаче няма научен консенсус относно колонизацията на Марс до 2050 г., защото според други това ще отнеме значително повече време.
Луис Фридман, инженер по астронавтика и съосновател на организацията с нестопанска цел „Планетарно общество“, изказа пред Gizmodo през 2019 г. предположението, че колонизация на Марс е малко вероятна в обозримо бъдеще, а Рейчъл Сейдлър, невролог от Университета на Флорида, която е работила с астронавти на НАСА, каза, че хората обичат оптимизма, но това звучи „малко като пай в небето“.
Все пак човечеството вероятно ще достигне Марс в рамките на десетилетия. Китай планира да започне да изпраща човешки екипажи на Марс през 2033 г., а НАСА има за цел да изпрати астронавти там в края на 2030 г. или началото на 2040 г. След като хората стигнат там, следващата стъпка може да бъде изграждането на колония.