Френската конституция не предоставя никакъв статут на половинката на президента на Република, независимо дали той е законно обвързан с нея, или не. Тази недефинирана функция на „първата дама", която обикновено излиза скъпо на данъкоплатците, често поражда полемика във Франция, отбелязва АФП.
Тези дни за първа дама се говори често заради скандала около президента Франсоа Оланд и връзката му с актрисата Жюли Гайе, както и реакцията на неговата приятелка Валери Трирвильор.
За първа дама във Франция се споменава само в нормативен акт, отнасящ се до случаите, в които съпругите на президентите овдовяват. В този случай те получават вдовишка пенсия, какъвто е случаят с много други професии.
Въпреки че първата дама не съществува в юридически план, за спътницата на президента се предвижда кабинет и секретариат в Елисейския дворец. Официално те са й необходими, за да отговаря на писмата, които получава от сънародниците си. Разходите по тази дейност се поемат от бюджета на президентството. Първата дама има право и на охранител.
През 2006 г. депутатът от Френската социалистическа партия Рене Дозиер беше бил тревогата, че съпругата на тогавашния президент Жак Ширак - Бернадет, може да разполага с колите и шофьорите на Елисейския дворец. Година по-късно същият депутат си зададе въпроса защо Сесилия Саркози, тогавашната половинка на президента Никола Саркози, е уредила плащане с кредитна карта на президентството.
Според неотдавнашно разследване на списани „Вандреди, самди, диманш" Валери Трирвильор струва на месец на държавата 19 742 евро. Това е доста по-скромен разход от 60 000-те евро на месец, харчени за Карла Бруни-Саркози, третата съпруга на Никола Саркози и от 80 000-те евро, които струваше на месец на държавата Бернадет Ширак.
Когато френският президент пътува официално в чужбина, отново бюджетът на Елисейския дворец поема разходите на придружаващата го половинка, както и на видните личности, които президентът би пожелал да отведе със себе си.
Ситуацията на Валери Трирвильор е нечувана във Франция, защото тя не е законна съпруга на президента Оланд. Това поражда проблеми за някои държави с по-строг морал. Така например не се предвижда Трирвильор да придружава президента на 24 януари по време на визитата му във Ватикана, но за нейна утеха вторите съпруги на държавните или на правителствените лидери, които са се развели с първите си половинки, също не се допускат в Светия престол.
Трирвильор обаче се очаква да придружава Оланд по време на визитата му в САЩ на 11 февруари, освен ако последните епизоди от драмата на личния живот на френския президент не променят този сценарий.
За да се излезе от тази неяснота, мнозина във Франция настояват за приемането на статута на първата дама и за дефиниране на нейните функции, на бюджета, с който може да разполага, и на нейното място в президентството.
Самият Франсоа Оланд изрази мнението си по въпроса през 2012 г., преди да бъде избран за президент. „Гласоподавателите не избират семейство, а президент", каза тогава той.