Индийският върховен съд определи практиката на незабавния развод при мюсюлманите като противоконституционна и в противовес с правилата на Корана.

С два на три гласа съдиите решиха тя да бъде преустановена.

Постановлението е значим напредък за правата на жените в страната.

Индия е една от малкото държави, в които практиката на т. нар. „троен талак“ – трикратното изричане на думата „талак“ (развеждам се с теб), е равносилно на закон. Разводът може да бъде заявен в каквато и да е форма – устно или писмено, и влиза в сила веднага. Напоследък все по-често това се прави чрез съобщения онлайн – в „Скайп“ (Skype), „УотсАп“ (WhatsApp) и пр. Според национално проучване от 2015 г. една на всеки 11 мюсюлманки в Индия е била изоставена по този начин, в повечето случаи – без никаква компенсация.

Снимка: iStock

Тройният талак не се споменава нито в Корана, нито в шериата – свещената книга на Исляма предвижда разводът да продължи три месеца, в които двойката има възможност за размисъл и сдобряване.

Повечето мюсюлмански държави, включително съседните на Индия Пакистан и Бангладеш, не признават талака.

Въпреки всичко това той е приеман като законова мярка за 180-те милиона мюсюлмани в страната.

Днес Върховният съд на Индия, съставен от представители на петте основни религии, постанови, че този тип разводи е в нарушение на Корана и шериата и е тираничен, неконституционен и неислямски. Двама от петимата съдии призоваха парламентът да създаде законова рамка, която да вземе предвид становището на мюсюлманските организации. От депутатите обаче зависи дали да приемат препоръката – тя няма задължителен характер.

Правителството на министър-председателя Нарендра Моди подкрепи прекратяването на талака и го определи като дискриминиращ и унизителен. Самият премиер каза, че това е историческо решение.

Съветът за лично право на мюсюлманите в Индия (The All India Muslim Personal Law Board, AIMPLB), който отговаря за частното право спрямо мюсюлманските закони, по принцип определя талака като осъдителна практика, но посочва, че това е религиозен, а не съдебен въпрос. Засега той не се е изказал официално по днешното решение, но негов представител посочи, че то ще има широки последици, тъй като засяга религиозните права на малцинствени групи.

Индия позволява на религиозните институции да управляват въпроси от частното право като брак, развод и наследство. В страната няма уеднаквен кодекс за браковете и разводите, който да е приложим за всеки гражданин.

Снимка: iStock

Промените в Индия са нова стъпка в защитата на правата на мюсюлманките в азиатските страни. В началото на месеца парламентът на Йордания премахна пролука в закона, която разрешаваше изнасилвачи да избегнат наказание, ако се оженят за жертвите си. Две седмици по-късно ливанският парламент също гласува отмяна на тази вратичка в закона.

Такива членове обаче все още съществуват в законодателството на Алжир, Бахрейн, Ирак, Кувейт и Сирия.