Въпреки желанията на Путин да ограничи влиянието на НАТО в страните около себе си, от тази сутрин границата между Русия и Алианса е двойно по-дълга.
С присъединяването на Финландия към НАТО границата на Москва с Алианса се увеличава двойно. До тази сутрин Русия имаше 1215 км граница със страни-членки на НАТО. Сега има още около 1300 км.
Финландия и Швеция преосмислиха своя неутралитет след инвазията на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Швеция все още е блокирана от турското вето.
Въпреки желанията на Русия да няма досег с НАТО, тактиката на Путин доведе до точно обратното. Сега ако Москва реши да навлезе във Финландия, всички членки на НАТО – включително Съединените щати – ще трябва да отговорят със сила.
„Член 5 на Алианса – един за всички, всички за един – от днес важи с пълна сила за Финландия“, заяви Йенс Столтенберг.
Така Алиансът има пет страни-членки на Балтийско море, което допълнително изолира достъпа на Русия до морските пристанища Санкт Петербург и Калининград.
А какво правим с Украйна?
Приемането на Финландия в НАТО е радостна новина, но гарантирането на сигурността в Европа ще стане с приемането на Украйна в Алианса. Така външният министър на Украйна Дмитро Кулеба коментира приемането на Финландия в НАТО.
Той беше на среща в централата на Алианса с Йенс Столтенберг.
„Приемането на Финландия е ясно послание, че е време да ревизираме старите стратегии и разбирания и, че няма по-добър начин да запазим евро-атлантическата сигурност без да приемете Украйна за член на НАТО в някакъв момент“, каза Кулеба.
Присъединяването на Финландия след години неутралитет по въпроса е директно последствие от войната на Русия в Украйна. „Това е историческо събитие“, определи шефът на НАТО Столтенберг.
„Не толкова отдавна си мислехме, че е невъзможно Финландия да стане член на Алианса. Сега те са пълноправен член. Това демонстрира суверенитета на страната. Путин обяви, че целта на инвазията в Украйна е да има по-малко НАТО по границите си. Сега получава точно обратното“, каза още той.
Отговорът на Русия
„Ще наблюдаваме внимателно“. Това беше коментарът на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков относно присъединяването на Финландия.
„Ще гледаме какво правят НАТО на територията на Финландия, какви оръжия и системи разполагат. На базата на това ще вземем решение какви ще бъдат ответните ни мерки“, допълни Песков.
Сергей Шойгу от своя страна заяви, че така се увеличава риска от директен конфликт.