Европейските лидери се събраха на четвърта видеосреща от началото на епидемията с COVID-19 досега. В нея участва и българският премиер Бойко Борисов.

Целта е да се намери компромис за икономическото възстановяване на Стария континент след кризата.

Снимка: Министерски съвет


Страните от Южна Европа като Испания и Италия, които са значително по-засегнати от коронавируса, искат икономиките на отделните държави да бъдат подпомогнати от еврооблигации, гарантирани от общ дълг.

Другият лагер – на по-малко засегнатите от епидемията страни, е категорично против да се носи обща отговорност. Това е групата на Австрия, Германия, Нидерландия и Финландия. 

По време на видеоконферентната връзка Борисов приветства постигнатия от Еврогрупата напредък и изрази подкрепа за продължаването на работата, за да бъде осъществен единен и координиран отговор на ЕС срещу разпространението на COVID-19. 

В рамките на онлайн заседанието премиерът Борисов отново постави акцент пред своите колеги за нуждата от солидарност и взаимопомощ при ограничаване на разпространението на коронавируса, което може да бъде постигнато чрез единството на европейското семейство. 

Снимка: Министерски съвет

В този контекст министър-председателят информира лидерите на ЕС, че след като България подсигури нуждите на своето население от защитни облекла в резултат на успешната реорганизация на текстилния бранш у нас, ще подпомогне и други държави членки с важните предпазни средства в битката с COVID-19.

Преди заседанието по време на видеосреща на Европейската народна партия българският премиер Бойко Борисов е изразил позиция, че прекалено бързото отхлабване на противоепидемиологичните мерки може да доведе до появата на нова вълна от заболели и починали.

От Партията на европейските социалисти пък ще настояват  за възстановителен фонд на стойност 1,5 трилиона евро. От ПЕС са категорично против всякакви опити за ново затягане на коланите."