Земетресението у нас за щастие не взе жертви, но в страните в силно сеизмични райони се търсят различни начини за ограничаване на катастрофалните последствия от трусовете.

Пример в това отношение е Чили, където доброто строителство и съвременните технологии спасяват хиляди човешки животи.

При земетресението от февруари 2010 година с магнитуд 8,8 загинаха 500 души. За сравнение - седем години по-рано, при трус от 6,6 в Бам, Иран, броят на жертвите надхвърли 26 000.

През последните години в южноамериканската страна се въвежда съвременна технология, при която сградата стъпва върху тампони от специална материя с огромна здравина.

„Разликата между сграда с тампонни изолатори и другите постройка наистина е голяма,” коментира Оскар Бауер, търговски директор на компания-производител. По думите му силата на магнитуда се намалява с от една шеста до една осма и това може да спаси много хора.

„Проведените тестове дадоха впечатляващо добри резултати. Пораженията вътре в сградата бяха почти нула,” посочва още Бауер.

Стъпвайки върху тампоните, сградата „танцува” при трус до 8,8 по Рихтер, но не рухва.

„При земетресението на 27 февруари 2010 г. цялото семейство бяхме вкъщи, но не беше толкова страшно, както всички си мислят,” спомня си Мария Каролина.

Антиземетръсната технология е разработена съвместно от чилийска компания и университета в Сан Диего, Калифорния. Вече две нови болници в столицата Сантяго и една обществена сграда в Санта Крус са построени върху тампонни изолатори.