Жена, която неизвестно защо е имала криминално досие в продължение на 56 години заради това, че е била лесбийка в армията, насърчава повече жени да кандидатстват по правителствената схема за помилване.
78-годишната Лиз Стийд е изхвърлена от армията през 1969 г., когато началниците откриват любовно писмо от тогавашната ѝ приятелка.
Повече от 50 години по-късно Лиз открива, че е получила и наказателна присъда за „възприемане на сексуална активност от същия пол“ и несъзнателно е живяла с криминално досие през по-голямата част от живота си, пише Би Би Си.
Тя е един от 40-те души в Англия и Уелс, чиито присъди от подобен характер са били отменени от 2023 г. насам, когато правителствената схема „Disregards and Pardons“ беше разширена, за да включи за първи път жени.
Лиз, от Чичестър, Западен Съсекс, за първи път научава за криминалното си досие през декември миналата година, когато кандидатства за друга схема, по която се отпуска финансово обезщетение на ветерани, уволнени по време на забраната за хомосексуализъм във въоръжените сили, отменена през 2000 г.
В имейли, видени от Би Би Си, молбата ѝ за възстановителни мерки първоначално е била отхвърлена заради присъдата и тя е била посъветвана да подаде молба за помилването ѝ от Министерството на вътрешните работи.
Тя подава молба за ускоряване на процедурата поради влошено здравословно състояние и казва, че е била „изумена“, когато е научила за обвиненията. Сега тя се чуди какво неизвестно въздействие е оказало това върху живота ѝ.
„Сещам се за една работа, на която това може да е било причина да не я получа. През по-голямата част от живота си съм работила в местната администрация и трябва да се запитам, ако знаеха за това, щях ли все още да имам тази работа“, казва тя.
През 2012 г. беше стартирана правителствената схема за освобождаване от отговорност и помилване, която позволява на хора, осъдени в миналото за доброволни еднополови дейности, да заличат тези присъди от официалните регистри.
Схемата беше разширена през 2023 г., за да обхване жени и повече бивши военнослужещи, засегнати от забраната преди 2000 г. за членове на ЛГБТ+ службата.
След разширяването на обхвата 40 души са били помилвани, като по-голямата част от тях са били бивши военнослужещи.
Сега Лиз насърчава други жени, които може да са били в контакт с полицията, или тези, които са били изхвърлени от армията заради своята сексуалност, да подадат молба за помилване, за да разберат дали имат неизвестна присъда.
Лиз е служила три години и половина в армията и е имала образцово досие, но е изхвърлена, когато шефовете разследват тогавашната ѝ приятелка и откриват любовни писма между двете.
Тя е разпитана от Специалния отдел за разследване - детективското звено на военната полиция, което по онова време често се занимава с разследвания на сексуални действия между лица от един и същи пол - и е уволнена.
Частичната декриминализация на хомосексуалността започва в Обединеното кралство през 1967 г. с приемането на Закона за сексуалните престъпления, който декриминализира хомосексуалните действия между мъже над 21-годишна възраст в Англия и Уелс. В Шотландия законът е променен през 1980 г., а в Северна Ирландия - през 1982 г.
Въпреки това хомосексуалността остава незаконна във въоръжените сили на Великобритания до 2000 г., когато Европейският съд по правата на човека обявява забраната за незаконна.
Като част от обезщетенията, изплащани на ЛГБТ ветераните, Лиз е поканена на церемония за връщане на медалите ѝ и за повторното ѝ приемане във военното семейство.
Въпреки че този ден някога е бил приятен спомен за нея, тя казва, че сега той е „опетнен“ заради криминалното досие и може би е щяла да обмисли да не присъства, ако е знаела за това по онова време.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK