ЛГБТК+ активист, който има за цел да стане първият открито гей депутат в Румъния, казва, че му е писнало от политиците, които нямат смелостта да признаят еднополовите граждански съюзи, въпреки заповедта от 2023 г. да го направи от висш европейски съд, пише "Ройтерс".
Флорин Бухучану се кандидатира за Европейския проект за обновяване на Румъния (REPER), либерална партия на малцинството, и е първият открито ЛГБТК+ човек, който се кандидатира на избори в социално консервативната страна.
19-милионната нация ще гласува на 1 декември, за да избере членове на парламента, заедно с президентска надпревара в два тура на 24 ноември и 8 декември.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
През 2019 г. той и неговият партньор от 10 години Виктор Чоботару отнесоха Румъния до Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) за отказ да признае връзката им и да не им даде същите права, предоставени на семейните двойки, съгласно румънското законодателство.
Заедно с още 20 двойки те спечелиха делото си и ЕСПЧ нареди на Румъния да признае еднополовите съюзи през май 2023 г.
Осемнадесет месеца по-късно и нищо не се е променило.
„Тъжно е, че на румънските политици толкова им липсва смелост да се огледат около себе си и да отворят очите си за реалностите, които са под носа им“, каза 53-годишният Бухучану пред фондация „Томсън Ройтерс“ в Букурещ.
„Този въпрос не може да бъде отделен от това, което се случва с демократичния статут на Румъния. Немислимо е да има окончателни присъди, които не се спазват незабавно.“
Румъния има лоши резултати по отношение на правата на ЛГБТК+, нареждайки се на предпоследно място в Европейския съюз, според анализ на групата за застъпничество на ЛГБТК+ ILGA-Europe.
През 2009 г. гражданският кодекс на Румъния забрани еднополовите бракове и еднополовите съюзи, а през 2018 г. румънците бяха помолени да гласуват за промяна на конституционното определение за брак, но референдумът бе обявен за невалиден поради ниската избирателна активност.
Премиерът Марсел Чолаку, чиято управляваща Социалдемократическа партия (PSD) води в социологическите проучвания, казва, че Румъния не е готова да изпълни решението на ЕСПЧ и нито една голяма политическа партия не е подкрепила публично въпроса преди изборите.
Бухучану каза, че иска предизборната му кампания да ускори разбирането и приемането на ЛГБТК+ хората.
„Това е единствената общност, за която знам, с нулево политическо представителство и това трябва да се промени“, каза Бухучану.
„Не можем да чакаме, трябва да мобилизираме нашите хора, за да заемат възможно най-много позиции. В противен случай антиджендър движението, тези крайни политически партии, ще се опитат да заемат вакуума, който създадохме.“
Съюзници съществуват
Бухучану стана известен със своя активизъм за правата на човека в края на 90-те години на миналия век, стартирайки първия гей фестивал в страната през 2004 г. и първия Прайд марш година по-късно. Той също така ръководи Accept, най-голямата организация за правата на LGBTQ+ в Румъния.
Бухучану и Чоботару живеят в центъра на Букурещ, споделяйки дома си с котка-спасител, Шанс, и обширен исторически музей на ЛГБТК+, който те сами са курирали.
Музеят съхранява изкуство, снимки и документи, документиращи живота на преследвани LGBTQ+ румънци, и двойката го отваря за посетители през уикенда.
Без правно признаване на връзката им, на двойката са отказани безброй предимства.
Сега Бухучану се надява, че кампанията му ще ускори промяната, която отдавна му е отказвана.
„Честно казано, остарявам. Наистина искам да видя тази промяна в семейните права през живота си“, добави Бухучану.
Въпреки липсата на напредък по отношение на еднополовите съюзи, приемането на LGBTQ+ хора изглежда нараства в най-големите градове на Румъния, според проучвания, извършени от активистката група MozaiQ.
Това контрастира с нарастването на анти-ЛГБТК+ настроенията в Източна и Централна Европа, където вълна от държави наложи репресии срещу правата на хомосексуалистите.
Проучване през май установи, че съобщенията за престъпления от омраза и тормоз са достигнали рекордни нива в целия континент.
Бухучану се почувства насърчен от младите румънци, които се борят за сексуални и репродуктивни права, и каза, че все повече депутати също са съпричастни, дори техните партии да не са.
„Спомням си колко отчаян бях в края на 90-те дори да получа разрешение да вляза в парламента и да се изкажа по редица въпроси. Едва намерихме един или двама депутати, които биха могли да ни поканят, а не да ни подкрепят политически“, каза Бухучану.
„Сега има десетки депутати, които можем да идентифицираме като сътрудници. Според моите стандарти – много ниски стандарти – това е напредък. Съюзници съществуват, те просто нямат способността да бъдат много гласовити“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK