В първите шест месеца на годината на територията на Турция са регистрирани общо 18 191 земетресения или средно по четири земетресения на час, заяви специалистът по управление на кризисни ситуации проф. д-р Бюлент Йозмен от университета „Гази“ в Анкара.

По думите на Йозмен в периода от 1 януари до 30 юни в Турция са регистрирани общо 18 191 земетресения, което е значително над средните нива от около 25 000 земетресения годишно, предаде ТРТ Хабер, цитирана от БТА.

„Ръстът в броя на регистрираните земетресения е свързан най-вече със сеизмичната активност около земетресението от 6,2 по скалата на Рихтер в района на Истанбул и активността в Егейско море в първите два месеца на годината“, отбеляза още Йозмен.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Специалистът отбеляза още, че най-голям брой земетресения са регистрирани в окръг Мугла (Западна Турция), а след него се нареждат Малатия, Кютахия, Кахраманмараш и Истанбул.

„През тези месеци са регистрирани общо 206 земетресения с магнитуд между 4 и 4,9 по скалата на Рихтер, 18 с магнитуд между 5 и 5,9 и три труса с магнитуд над 6“, каза още Йозмен, като подчерта, че вследствие на трусовете двама души са починали, а над 450 са били ранени.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK