Самопровъзгласената Луганска народна република ще се обърне към Организацията на обединените нации с искане независимостта й от Украйна да бъде международно призната. Това съобщи говорителят на въоръжените сили в размирната област Василий Накитин, цитиран от РИА Новости.
По думите му в областта може да се проведе нов референдум - за присъединяване към Русия.
Ройтерс цитира представител на сепаратистите, според когото областта няма да участва в президентските избори в Украйна на 25 май т.г.
В Луганска област вече има резултати от провелия се в неделя референдум за самоопределение. При 81 на сто избирателна активност, за независимост на народната република са гласували 96.2% от гражданите.
В Донецк все още няма официални резултати от допитването.
Европейската десница скочи срещу Москва
Европейската народна партия (ЕНП), която се очаква да запази мнозинството си в следващия Европейски парламент, призова за разширяване на санкциите срещу Русия, както и за това Европейската комисия да договаря цените на внасяните в ЕС петрол и газ.
В декларация на партията се посочва, че ЕП, ОССЕ и националните парламенти в ЕС трябва да изпратят максимален брой наблюдатели на предстоящите на 25 май избори в Украйна. ЕНП се обявява за децентрализация на Украйна, но не на конфедеративния "неработещ" принцип, въведен в Босна и Херцеговина.
Партията призовава за създаването на Европейски енергиен съюз, в който да бъдат извършвани общи покупки на газ и течни горива от ЕК, като така да бъде постигнато намаление на цените за дружествата и за гражданите в ЕС.
ЕНП се обявява за разширяването на санкциите срещу Русия, ако предстоящите украински избори бъдат повлияни "от външни сили". Според партията тези санкции трябва да бъдат насочени към отговорните за дестабилизацията, които взимат решения, както и към техните семейства, а също и към "някои дружества".
ЕНП призовава Русия да не предприема военна намеса в Украйна под предлога за "мироопазваща мисия". Партията се обявява за разширяването на присъствието на НАТО в държавите от пакта по източните граници заради "продължаващата агресивна руска политика".
Часове по-късно действително европейските външни министри се споразумяха за налагане на санкции на още 13 души и 2 фирми, възползвали се от анексирането на Крим.
Янукович: На хората им писна от кървавата хунта
Абсолютното мнозинство граждани, живеещи в Донбас, се включиха в референдума и дадоха гласа си за друга форма на управление, която не нарича безнаказано народа си „терористи” и не ги избива. Това показва, че пределът на търпение е преминат.
В това е убеден бившият украински президент Виктор Янукович, който разпространи официална позиция за случващото се в Източна Украйна.
Той призова „веднага да бъдат изтеглени наемниците и войската от територията на Донецка, Луганска, Одеска и други области”.
„Мога веднага да призная стратегическите си грешки, но моята дълбока увереност е, че никаква власт, кариера или финансов успех не може да струва човешки животи. Кървавата хунта унищожи повече от 300 мирни граждани. (...) Целият свят видя колко хора се включиха в референдума! И вие се опитвате да игнорирате резултатите, но нито вие, нито Европа, нито другите страни не можете да не признаете, че няма терористи и водите война срещу собствения си народ”, пише Янукович.
Самият държавен глава загуби поста си, след като проевропейските опозиционни протести в столицата Киев бяха удавени в кръв.
Десетки граждани загинаха покосени от снайперисти или бити до смърт от подразделенията „Беркут”, разформировани след смяната на властта. Като повод бяха използвани провокации на десни радикали.
Кремъл не бърза да признава гласуването
Русия внимателно наблюдава подготовката и провеждането на референдумите в Донецка и Луганска области в Източна Украйна, като се отнася с уважение към волеизлиянието на местните жители. Това се разбира от официалния коментар на Кремъл по повод допитването в размирните области.
Двете области, населени с общо 7 млн. души, са частично под контрола на местни сепаратисти. Някои от тях искат повторение на кримския сценарий – отделяне от Украйна и присъединяване към Руската федерация. Въпреки това, от местната ЦИК преди гласуването твърдяха, че референдумът е само за самоопределение, а съобразно резултатите може да се гласува и за отделяне.
От администрацията на руския президент посочват, че зачитат волята на участвалите в допитването и разчитат на цивилизован диалог между представителите на Киев, Донецк и Луганск без повторение на насилието. Всички усилия за помирение, в т.ч. и от страна на ОССЕ, са добре дошли, става ясно още от съобщението.
По-рано днес Дмитрий Песков, говорител на руския държавен глава, посочи, че Владимир Путин все още обмисля позицията си по отношение на референдума, като то ще е „съобразено с резултатите”.
В Донецка област те ще са окончателни чак след седмица, но в отделни общини между 80 и 96 на сто от гласувалите са се обявили за самоуправление във формата „Народна република”.
„Вие видяхте отговора на Русия – тя изразява уважение, а не признава референдума. Изявлението не представлява признаване на резултатите, а това е важно”, заяви председателят на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) Дидие Буркхалтер.
Той направи този коментар след среща с външните министри на страните от ЕС в Брюксел.