Призиви за бойкот, страхове от насилие и размирици тревожат Либия в навечерието на първия вот след свалянето на Муамар Кадафи, съобщава Асошиейтед Прес.

Съботните избори за 200-членен преходен парламент идват в края на хаотичен деветмесечен преход, започнал с гражданската война, която приключи със смъртта на диктатора през октомври.

Парламентът ще избере ново преходно правителство, за да замени назначеното от Националния преходен съвет, който оглавяваше бунтовниците по време на осеммесечната война и запази властта си впоследствие.

Много хора от богатия на петрол либийски Изток се чувстват пренебрегнати от избирателните закони на Съвета, според които регионът им получава по-малко от една трета от местата в парламента. Останалите се разпределят между западния регион, в който е столицата Триполи, и пустинния Юг.

В опит да намали напрежението по оста изток-запад, Съветът обяви, че новият парламент няма да посочва състава, който ще изготви нова конституция. Вместо това съставителите ще бъдат директно избирани от гражданите на отделен вот по-късно. Въпреки това обаче част от хората на изток желаят бойкот на гласуването.
„Не искаме Триполи да управлява цяла Либия”, заявява бивш командир на бунтовниците в столицата на източния регион Бенгази.

Бивши бунтовници от Изтока са затворили три петролни рафинерии в опит да окажат натиск върху преходното правителство да отмени вота. Военните са отрязали достъпа до главната крайбрежна магистрала, свързваща източната със западната част.

По-рано тази седмица бивши бунтовници и други протестиращи в Бенгази и близкия град Аждабия атакуваха избирателни секции, запалвайки бюлетини и други материали за гласуване. Очаква се подкрепящите бойкота да излязат на улиците в избирателния ден, за да попречат на хората да гласуват.

В западната част също са недоволни, защото законът би подкопал авторитета на новия парламент.

Вотът ще бъде и тест за ислямистките партии, които засилиха влиянието си в Либия и други страни след падането на авторитарните режими като тези на Муамар Кадафи и бившия египетски президент Хосни Мубарак. За гласове ще се съревновават партии като Мюсюлманското братство, ултраконсервативните Салафисти и бивши джихадисти.

Според либийски наблюдатели обаче гласоподавателите ще базират избора си на личности, които познават, а не на идеология. Най-вероятно никоя партия няма да има голямо мнозинство, което най-вероятно ще доведе до формиране на коалиция, коментират наблюдатели.