В Брюксел са притеснени заради репресиите срещу журналисти в Турция. Прозрачността на изборите за президент след месец е под въпрос. Около това мнение се обединиха председателят на Европейския парламент Антоно Таяни и докладчикът за Турция Кати Пири.

Притесненията на европейските институции относно свободата на словото в Турция изглеждат леко закъснели на фона на стотиците арестувани журналисти и затворените медии след опита за преврат през 2016 г.

За никого вече не е тайна, че да си критичен журналист в Турция не е безопасна професия, предаде от Брюксел специалният пратеник на bTV Петър Нанев. „В подкрепа на тези думи нека да кажа, че имената на колегите, които участваха в дискусията за проблемите на свободата на словото в Турция, бяха пазени в тайна до последния момент от Европейския парламент. И когато получихме списъка с участниците в семинара, бяхме изрично помолени да не го разпространяваме предварително”, допълни той.
 
15 години затвор – такава присъда заплашва Ерол Ондероглу, представител на „Репортери без граници” в Турция. „Вината” му е, че участвал в митинг в подкрепа на затворено от властите прокюрдско издание.

Снимка: btvnovinite.bg

Ерол Ондероглу не е мислил да търси политическо убежище, защото според него това не е решение.
„Аз съм част от демократичната общност в страната ми. Животът ми няма да е по-добър, ако съм в изгнание”, категоричен е той.

Много хора се заблуждават, че Ердоган е злодеят, а Гюлен – добрият в битката между двамата, казва ни журналистът от „Дойче веле” Невшин Менгю.

Снимка: btvnovinite.bg

Според нея и двама имат равна вина за ситуацията в Турция. „Гюленистите са виновни за унищожаването на институциите в Турция. Те сграбчиха властта, подкрепяйки Ердоган тогава, и срутиха институциите една по една – първо армията, после  съда, после полицията, разкъсаха всичко”, отбеляза Менгю. 

Според председателя на Европейския парламент Турция не напредва по отношение на свободата на словото. „Турция иска да е част от ЕС, но прави всичко възможно да се отдалечава от него”, подчерта Антонио Таяни.

Наскоро компания, близка до управляващата партия, придоби една от най-големите медийни групи, в която влиза каналът Си Ен Ен Тюрк и вестникът с най-висок тираж – „Хюрриет”.

Изборите за президент са на 24 юни. След този вот Турция официално ще се трансформира от парламентарна в президентска република.