Януш Бугайски е специалист за Югоизточна Европа в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон. Автор е на редица книги за политиката и икономиката в региона.
Интервю на Светослав Иванов.
Спирането на големите стратегически проекти, свързани с Русия, „Южен поток”, АЕЦ Белене предизвикаха доста сериозно раздвижване тук и раздвижване на капиталите. Оказа се, че много хора са били свързани с тези проекти. До къде може да стигне политическото разместване след прекратяването на тези проекти?
Проектите, които включват руски пари, спират, понеже просто на Русия й свършиха парите. Русия се опитва да окаже влияние върху България, върху другите страни от региона, дали чрез енергетика, дали чрез други отрасли на икономиката. Дали чрез медиите, дали чрез корупция, или политическо въздействие, пропаганда – това ще продължи.
Русия вижда България като някакъв анклав, който може да бъде използван за нейните нужди в Балканите. Понякога и Сърбия използва по същия начин, понякога противопоставя Сърбия на България, фокусирайки се върху едната или другата спрямо интересите. И много зависи какво правителство имате в София, каква е позицията му, доколко са независими тези хора от руските пари. Колкото по-независими от руските пари, от руските финанси, от сделки с енергия или други, толкова независим действащ агент сте вие.
Не виждам причина да се върти бизнес с руски компании, няма проблем, но да се свържете с монополисти близко до Кремъл, с компании, на които им се меси директно Путин , от гледна точка на това какъв бизнес имат те, какви договори сключват – това вече не е добра идея за България, защото прекалено тясно ви свързва с определена държава, която на практика се срива икономически.
Според вас, България предсказуема страна ли е в международните отношения?
Не знам какво разбирате под предвидима, нека го кажа така, тя не прескача от НАТО към друг блок, тя знае къде й е мястото в крайна сметка – на Запад, част от Европа, част от Атлантическата общност. За да отговоря на Вашия въпрос, България не е непредвидима, но България трябва да разбере какво същност иска.
Знаете ли защо ви попитах? Тук се срути цяла банка след сблъсък на олигарси, това какво послание изпраща?
Ами, лошо послание. Това означава, че има корупция, която трябва да се изкорени, потайни интереси, които трябва да се изкоренят, трябва да се следват европейските стандарти. Не че само в България има корупция и Западна Европа има корупция, не мисля че България е чак на нивото на ФИФА в това отношение...
Разследване. В края на краищата, реформирате съдебната система, нали? В един момент трябва да има правилно разследване, арести, съдебни процеси и ако е необходимо – затвор за олигарси, които са ограбили българските хора или които са манипулирали политиците, за да получат лични облаги. Това просто е неприемливо в една демокрация, в една европейска демокрация. България трябва да запретне ръкави, да се стегне и да се впусне в такива разследвания.
Какво бихте посъветвали българските политици, които управляват страната в момента и вероятно се опитват да сърфират между Изтока и Запада, между Русия и все пак европейските принадлежност на България?
Моят съвет, доколкото е ценен, разбира се, е прост. Бъдете добър съюзник, част от НАТО. Второ, останете европейски граждани, следвайте европейското законодателство, това, за което говорихме, корупция – борба с нея, реформа в съдебната система, предотвратяване на влизането или преминаването на мръсни пари. Изчистете политическата си сцена, станете модел за целия регион.
И на трето място бих казал, че тази страна, България, има голям потенциал, като интелект, като енергия, като бизнес потенциал, трябва да видите как да се възползвате от него. Щом Естония с един милион души се възползва от него, защо България да не се възползва? Доста по-голяма страна с по-голям брой талантливи хора.
Защо България да не се справи и да не стане една успешна демокрация, една успешна пазарна система, просто нямате извинение. Трябва да запретнете ръкави и да си свършите работата.