Над 1300 души загинаха, а хиляди бяха ранени след мощно земетресение в Непал. Броят най-вероятно ще продължи да нараства, след като трусът с магнитуд 7,8 доведе до огромни разрушения.
Това е най-разрушителното земетресение в страната от 1934 г. насам. Най-тежко пострада столицата на Непал – Катманду.
Още най-малко 13 вторични труса са регистрирани след първоначалното земетресение. Първите трусове с магнитуд 7,8 и 6,6 съответно са били последвани от още 10 със сила от 5 до 5,8 и други три с магнитуд от 4,4 до 4,9.
Трусът беше усетен в съседните страни – Китай Бутан, Пакистан и чак в столицата на Индия – Делхи. Епицентърът е бил е на 80 километра от столицата на Непал, на дълбочина от 15 километра.
Най-малко 20 души загинаха и в съседните на Непал райони в Индия. Жертви и пострадали има и в Китай.
В Катманду се срутиха стотици жилищни и административни сгради. Правителството спешно мобилизира армията в помощ на населението. Вероятно стотици са затрупани под отломките на падналите сгради. Спасители и обикновени граждани търсят оцелели изпод руините.
Все още няма информация за ситуацията в труднодостъпните високопланински райони, където вероятно също има много жертви.
Активизираха се лавини
Трусът предизвика лавини и срутване на камъни високо в Хималаите. Под Еверест загинаха най-малко 13 алпинисти, като още няма информация колко от тях са чужденци и колко - шерпи.
Руската федерация по алпинизъм няма връзка с 19 катерачи, които са на южната стена на върха.
„Усетихме серия от трусове. В горната база, която сега е покрита с облаци, паднаха две лавини. През цялото време падаха и камъни. Нашият екип тук е добре, но нямаме информация от другите две бази, които са по-нагоре”, обясни планинският водач Арджун.
Разрушено културно наследство
Непалската столица Катманду е най-силно пострадала. Рухна и емблематичната за столицата кула Дарахара, от която останаха само основите.
Близо до кулата, в която се помещаваше индуистко светилище в чест на бог Шива, е площад „Дурбар“ – също силно пострадал от труса. Площадът е класиран от ЮНЕСКО като обект на световното наследство.
Международна помощ
Правителството обяви извънредно положение и поиска международна помощ. Някои страни, като САЩ, Китай и Норвегия, се отзоваха веднага, като обещаха да изпратят спасители и средства на Непал.
Други все още изчакват да научат какви точно ще са нуждите на страната, за да могат да изпратят и своята помощ.
Хуманитарни екипи на ЕС вече пътуват към пострадалите райони.
Няма информация за пострадали българи
По информация на посолството ни в Индия, акредитирано и за Непал, към момента няма данни за пострадали български граждани в резултат на разрушителното земетресение. Това съобщиха от Министерството на външните работи.
Почетният консул на България в Непал продължава да поддържа контакт с местните власти.
Държавният глава Росен Плевнелиев поднесе съболезнования по повод катастрофалното земетресение в Непал, довело до стотици жертви.