В колекция от черепи на древни египтяни европейските изследователи откриха най-стария досега пример за операция за отстраняване на раков тумор и свързаните с него метастази.
Находката е на 4600 години, пишат учените в статия, публикувана в научното списание Frontiers in Medicine.
„Тази находка е уникално доказателство за това как древните египетски медици са изучавали или са се опитвали да се справят с туморите преди повече от 4000 години. Това откритие радикално променя представите ни за историята на развитието на медицината“, казва професор Едгар Камарос от университета в Сантяго де Компостела, чиито думи цитира пресслужбата на списанието.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Изследователите правят това откритие, докато изучават черепите на древните египтяни, които се съхраняват в британския университет в Кеймбридж в колекцията от древни човешки и животински останки.
Колекцията е събрана в средата на XX век от известния британски антрополог и анатом Уинфрид Дъкуърт.
Вниманието на историци и физици привличат два черепа на древни египтяни, по чиято повърхност има следи от необичайни увреждания, нехарактерни за други находки от колекцията на Дъкуърт.
Първият от тези черепи, принадлежащ на 30-35-годишен мъж, е намерен в погребения от Старото царство, епохата на разцвета на Древен Египет, а вторият, оставен от възрастна жена, принадлежи на епохата на завладяването му от Персийската империя.
Учените сканирали двата черепа с компютърна томография и изследвали микроструктурата на костите, което им позволило да открият следи от тумори в костите на черепите под формата на неопластични костни образувания, както и няколко десетки метастази.
В допълнение към това изследователите открили следи от заздравели порязвания по повърхността на костите на черепа на мъжа в близост до тези тумори.
Това навежда на мисълта, че древните египетски медици са се опитали да отстранят рака или поне са проучили неговата природа.
Освен това учените открили върху черепа на жена не само следи от тумори, но и напълно заздравели наранявания, които са били причинени от остър метален предмет.
Според историците тази особеност на находката показва, че древните египетски лекари са притежавали някакви умения в лечението на черепни травми, които успешно са използвали при лечението на пациентите.