Парламентът на Украйна прие закон, който позволява на държавния оператор на ядрена енергия да закупи от България два ядрени реактора съветски дизайн за украинската електроцентрала „Хмелницки“, пише Ройтерс.
През юни миналата година Украйна планираше да подпише споразумение за закупуване на два корпуса на ядрени реактори от България, за да компенсира загубата на окупираната от Русия Запорожка атомна електроцентрала, която разполага с шест реактора, но това беше възпрепятствано от липсата на закон, който да позволи покупката.
В закона не е посочена сумата на договора.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Украински официални лица заявиха, че България по-рано е определила цената на двата реактора на 600 млн. долара.
Редица политици се противопоставиха на закона, като заявиха, че са против закупуването на руско оборудване на непрозрачна цена в контекста на войната с Русия.
Но въпреки това законът беше приет, тъй като украински официални лица заявиха, че покупката ще направи възможно пускането на първия от двата нови блока след две до три години.
Това би намалило значително недостига на електроенергия в страната, където руските ракетни нападения и нападения с дронове са унищожили енергийната инфраструктура.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че одобрението на парламента за реакторите с мощност над два гигавата е „важна стъпка“ за гарантиране на енергийната сигурност на Украйна.
„Завършените ни реактори ще позволят на Украйна да изкара зимните месеци без нужда от внос“, каза той във вечерното си видеообръщение.
Според него противопоставянето на този ход се води от онези, които имат интерес от „по-скъпи енергийни източници“.
Зеленски заяви, че разширяването на ядрения капацитет ще помогне на Украйна в специални проекти, включително в предложения от президента на САЩ Доналд Тръмп план за разработване на редки земни метали.
„Сега Украйна ще може да говори по-уверено, знаейки, че в бъдеще ще разполага със значителен допълнителен източник на енергия“, заяви Володимир Зеленски.
След загубата на Запорожието Украйна разчита на ядрена енергия от три действащи електроцентрали в страната, като общо в страната има девет реактора, включително два работещи в Хмелницката електроцентрала.
Изграждането на третия и четвъртия реактор в Хмелницки започна през 80-те години на миналия век, но беше спряно заради ядрената катастрофа в Чернобил.
Ядрената електроенергия задоволява около 60% от нуждите на Украйна от електроенергия.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK