Последни новини

Украйна подкрепя закупуването на ядрени реактори по съветски дизайн от България

Украйна подкрепя закупуването на ядрени реактори по съветски дизайн от България

ВСС изслуша съдия Мирослав Петров, отказал да отнеме автомобила на Нойзи

ВСС изслуша съдия Мирослав Петров, отказал да отнеме автомобила на Нойзи

Системата за проверка на автентичността на лекарствата временно се срина

Космически телескоп разкрива рядкото явление „пръстен на Айнщайн“ с поразителна яснота

Руски военен самолет наруши въздушното пространство на Полша

Намерена гола пред дома им, а той – обесен: Властите с информация как е загинала британската двойка

Бойкотът на търговските вериги у нас: 12 лв. - премиум клас сирене, а в супермаркетите под 23 лв. няма

Йордания иска да приеме 2000 болни деца от опустошената Ивица Газа

Тежи 90 кг и изяжда по 2 кг месо за вечеря: Рамзес иска да стане най-високото куче в света (ВИДЕО)

Министерство на земеделието и храните: Да се ограничи водата в бялото саламурено сирене

Украйна ще предложи размяна на територии с Русия

Според украинския президент Володимир Зеленски Европа не би могла да се справи без САЩ

Снимка: Reuters

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  22:01 ч. 11.02.2025 г.

Украйна ще предложи размяна на територии с Русия при евентуални мирни преговори. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю за британския вестник "Гардиън".

„Ще разменим една територия за друга“, каза Зеленски. Той ще предложи на Москва територията, която Украйна завзе в руския регион Курск преди шест месеца.

Зеленски не уточни кои украински територии ще поиска. "Не знам, ще видим. Но всички наши територии са важни, няма приоритет", посочи той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В момента Русия окупира около 20% от украинската територия в източната и южната част на страната, а пълномащабното нашествие, започнало на 24 февруари, продължава почти три години.

През август миналата година Украйна проведе изненадваща офанзива в западната руска Курска област и все още държи част от първоначално завзетата територия, въпреки че размерът ѝ намаля в хода на руските контраатаки.

Представители на Киев твърдят, че операцията в Курск е имала за цел да защити граничните региони и че завзетите земи могат да бъдат използвани като разменна монета в евентуални мирни преговори, които изглеждат по-вероятни след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, отбелязва Ройтерс.

Според Зеленски, ако Доналд Тръмп оттегли подкрепата на САЩ за Украйна, Европа сама няма да може да се справи.

„Има гласове, които казват, че Европа би могла да предложи гаранции за сигурност без американците, но аз винаги казвам „не“. Гаранциите за сигурност без Америка не са истински гаранции за сигурност“, посочи украинският президент.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK