Международната общност приема с предпазлив оптимизъм постигнатото в Киев споразумение. Брюксел потвърди подкрепата си за прилагането му, но запазва твърдия тон към Украйна.
Първият дипломат на Европейския съюз Катрин Аштън определи прилагането на споразумението като „голямо предизвикателство", тъй като то ще определи бъдещето на Украйна. „Ние трябва да подкрепим украинския народ в прилагането на това споразумение. То е на украинците и трябва да бъде приложено от тях, а ние ще им помогнем да го направят”, заяви Аштън.
Същевременно тя предупреди, че санкциите срещу отговорните за насилието в Украйна остават в сила. По-рано външните министри на 28-те се споразумяха да наложат забрана за пътуване и замразяване на активите на виновните за кръвопролитията.
„Санкциите, наложени на Украйна, оказаха отрезвяващ ефект върху много политици в тамошното правителство. Те могат да попречат на някои хора да се върнат към насилието, което е нашата главна цел”, коментира премиерът на Полша Доналд Туск.
В телефонен разговор с върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров призова Европейския съюз да осъди действията на радикалите в Украйна. Аштън и Лавров „подробно обсъдиха ситуацията в Украйна, включително направиха оценка на договореностите, които политическото ръководство на Украйна постигна с опозицията, и перспективите за реализирането им в условията на продължаващите действия на екстремистки сили", посочи руското външно министерство.
„Сергей Лавров решително осъди действията на радикалите, на които лежи основната отговорност за насилието и човешките жертви и призова Евросъюза и неговите членове ясно да изразят своето отрицание на тези действия", съобщи ведомството.
Белият дом приветства подписването на споразумението за излизане от кризата в Украйна.
„Подкрепяме усилията на всички, които договориха това споразумение, и куража на лидерите на опозицията, които признаха, че постигането на компромис е било необходимо", каза говорителят на Белия дом Джей Карни. Той посочи, че Вашингтон ще следи отблизо как ще се прилага споразумението и остава в готовност да наложи санкции при необходимост. „Сега вниманието трябва да бъде фокусирано върху прилагането на това споразумение", подчерта Карни.
Външният министър на Франция Лоран Фабиюс приветства подписаното в Киев споразумение за излизане от украинската криза от Пекин, където пристигна на посещение. „Това е повече, отколкото се надявахме”, подчерта той. „Това е изход от кризата. Но това беше едно много, ама много трудно споразумение, защото бяха нужни часове на преговори", каза Фабиюс и припомни, че само с президента са преговаряли 10 часа и още толкова с представители на опозицията.
По адрес на украинския държавен глава дипломат номер едно на Франция каза: „Президентът Янукович е човек, който е свикнал с властта и не я споделя. Това е режим, в който има и много корупция". За опозицията Фабиюс коментира: „Много трудно беше да я накараме да се съгласи на компромис, защото, от една страна, те искаха все повече и повече, а от друга - имаше хора на Майдана, които искаха само едно - Янукович да си отиде".
Френският външен министър посочи, че ЕС е бил от голяма полза при решаването на украинската криза. Той обаче добави, че всички са помагали, в това число и руснаците и че санкциите, приети вчера от европейските външни министри срещу Украйна са натежали в преговорите.
Хората на Майдана посрещнаха новината с радост, но и с доза скептицизъм. „Ние, жителите, направихме всичко, за да могат те да издържат 4 месеца. Благодаря и дълбок поклон за това! И вечна памет на онези, които не доживяха този ден”, сподели Татян от Киев.
„Ясно е, такава развръзка можеше да се очаква друго, но всички тук искат оставката на Янукович. Само тогава ще се успокоят”, допълни протестиращият Максим.
Междувременно животът в Киев започна да се връща към нормалното. Метрото в града отново заработи, след като преди три дни беше затворено, за да не могат хората да стигат до площада на протеста.