ООН предупреди за "тревожно влошаване" на човешките права в източната част на Украйна, където сепаратисти се борят със силите за сигурност. Наблюдатели са установили още "сериозни проблеми", свързани с тормоз и преследване на етническите татари в Крим - населения главно с руснаци регион, който Москва анексира през март. Заключенията се съдържат в месечния доклад на ООН във връзка с кризата, цитирани от Би Би Си.
Насилието между сепаратистите и проукраинските сили е оставило десетки жертви на изток и на запад този месец, коментират наблюдателите на ООН.
"Тези, които имат влияние върху въоръжените групировки, отговорни за голяма част от насилието в източната част на Украйна, (трябва) да направят всичко възможно, за да овладеят тези мъже, които изглеждат способни да разкъсат страната", заяви Върховният комисар на ООН по правата на човека Нави Пилай, представяйки мониторинговия доклад от 37 страници.
-Мирните демонстрации, главно на поддръжници на силите в Киев, преминават в насилие;
-Протестиращите са атакувани и бити;
-Местната полиция не прави нищо, за да се противопостави на насилието и понякога открито действа с нападателите.
Наблюдателите на ООН са документирали и случаи на целенасочени убийства, мъчения и отвличания, главно извършвани от антиправителствените сили в източната част на Украйна. Журналисти и международни наблюдатели са били заплашвани, някои са били отвличани или нападнати.
В същото време обаче Русия нарече документа „политическа поръчка, която цели да реабилитира" действията на назначеното с преврат правителство в Киев, предаде Russia Today.
Руското външно министерство смята, че докладът е белязана от систематично игнориране на всякакво участие на Киев в запалването на искрите в „одеската касапница”, докато поставя недвусмислено вината върху проруските отряди за самоотбрана.
В изявлението е отбелязано още, че нито една дума не е казана за неонацистките елементи, които са свързани с подпалването на сградите, с убийството на всеки, който им се противопоставя, както и на ранените. Това се отнася за събитията в Дома на профсъюзите на 2 май, посочват още от министерството.
Руската страна смята, че такива "двойни стандарти" са ясен индикатор на мисията на международната организация да угоди на избрана страна в конфликта, без да взема предвид твърди доказателства.