След два дни на траур и политически хаос, украинската столица Киев се събужда в спокойна обстановка след формирането на временно управление в неделя. Изпълнението на споразумението между отстранения президент Виктор Янукович и опозицията вече е в ход – възстановено е действието на Конституцията от 2004 г., работи се за предсрочни избори на 25 май, парламентът съставя ново временно правителство.
На Майдана все още има много хора, които пеят песни и скандират политически лозунги. Полиция в града няма, редът остава в ръцете и отговорността на отрядите за самоотбрана на протестиращите. Хората обаче са видимо по-спокойни. Две от кафенетата в периметъра на площад „Независимост”, чийто витрини още са пробити от куршумите, вече са отворени и пълни с клиенти.
Новината за освобождаването на бившия премиер Юлия Тимошенко бе посрещната с радост от всички заради края на политическите репресии срещу нея, но заявката й за участие в президентските избори предизвика противоречиви реакции – някои от протестиращите виждат в нея сигурен фаворит за поста на държавния глава, но други припомнят проблемите и корупционните практики от нейното управление.
Виновните за кризата обаче трябва да бъдат хванати, а основният въпрос продължава да бъде къде е Виктор Янукович. Появи се информация, че е в Крим и е арестуван, но тя беше опровергана малко по-късно.
Украинските новинари припомнят по-ранни съобщения за това, че Службата за безопасност, вътрешното министерство и Генералната прокуратура са оповестили намерението си да задържат бившите държавни ръководители, на които е наложена забрана да напускат пределите на страната.
По-късно обаче, малко след 03:30 часа украинско време РИА „Новости" публикува опровержението на временно изпълняващия длъжността министър на вътрешните работи Арсен Аваков.
В събота Янукович напусна Киев и дълго време нямаше точна информация къде се намира държавният лидер. По-късно президентът в интервю пред украински журналисти в Харков потвърди, че няма намерение да напуска Украйна и заяви, че са налице всички признаци на държавния преврат.
Временният вътрешен министър посочва, че в събота и бившият главен прокурор Виктор Пшонка и данъчният министър Александър Клименко не са успели да излетят от Донецк, имало е стрелба, а междувременно двамата са напуснали летището. Също тогава на аерогарата в Симферопол е бил задържан и депутатът от Комунистическата партия Игор Калетник, но по-късно е бил освободен заради имунитета му.
Депутатът от Върховната рада и председател на Асоциацията на българите в Украйна Антоан Киссе обяви в ефира на bTV, че Янукович със сигурност е на територията на Украйна, но не се знае точно къде.
„Янукович вече нищо не управлява. Партията осъди действията на бившия президент и днес има негативна позиция за него”, заяви Киссе, който е представител на Партията на регионите на Янукович.
Депутатът увери, че няма предпоставки за разделение на Украйна на базата на езикови и етнически различия и сепаратистки тенденции в южните райони няма.
Възможността за разпад на държавата отхвърли и коментаторът Георги Коритаров в ефира на „Тази сутрин”. Според него напрежението в страната може да предизвика федерализация – идеята за това не е нова, макар че досега винаги е била отхвърляна, подчерта Коритаров.
„Трябва да се признае, че с и без Янукович, Украйна има едни и същи проблеми – страната е на ръба на фалита и до две седмици това може да стане най-сериозният проблем”, обясни още журналистът.
„България винаги ще бъде коварно важна за Русия с откритите и скритите и заявки за политическо влияние”, допълни той във връзка с отражението на украинската криза у нас.
Двамата със събеседника му – политолога Евгений Дайнов, бяха единодушни, че в бъдеще Украйна ще става все по-голям проблем на Европейския съюз. „Ако Брюксел реши да помогне, в състояние ли е да приложи политическо решение и да пренебрегне процеса на интеграция, който иначе би отнел твърди дълго време?” попита Коритаров без особен оптимизъм за положителен отговор.