Напрежение и нови провокации в Югоизточна Украйна белязаха последния ден преди планирания там референдум за независимост.
В Донецк проруски активисти арестуваха за няколко часа девет представители на Червения кръст по подозрение в шпионаж. Тази сутрин международната организация съобщи, че задържаните са освободени.
След престрелките
Ден на траур е обявен днес в Мариупол в Донецка област, където снощи при сблъсъци между части на украинската гвардия и сепаратистите загинаха най-малко седем души, а десетки бяха ранени.
Днес украинските сили се изтеглиха от града, но антитериростичната операция в размирните региони продължава.
Референдум на хоризонта
Междувременно местни медии съобщиха, че в Донецк вече е започнало гласуването на референдума за отделяне от Украйна, официално обявен за утре.
Даже руският президент Владимир Путин призова сепаратистите да отложат гласуването, но те не се вслушаха в думите му.
Ден преди допитването бяха регистрирани и първите нарушения. Край Славянск украински военни са задържали автомобил, в който били превозвани близо 100 бюлетини с отметки в полза на независимостта на региона, съобщават местни медии.
Властите на самопровъзгласилата се Донецка народна република обявиха извънредно начало на референдума ден по-рано, тъй като се опасявали от изостряне на обстановката.
Според председателя на Централната избирателна комисия наблюдатели на вота няма да има, а резултатът ще бъде признат, независимо от процента на участвалите избиратели. Въпреки твърденията на сепаратистите, че местните жители масово искат отделяне от Киев, анкетите показват, че мненията са разделени.
"Референдумът е нужен на нашия Донбас. На всяка цена ще участваме. За нас той е празник.", казва жена. Друга обаче е категорична: „Като украинци, разбира се, подкрепяме единството на страната. Все пак ние сме родени и израснали тук”.
Германия и Франция заявиха, че няма да признаят допитването.
"Смятаме планирания за утре референдум за незаконен и се фокусираме върху изборите на 25 май, валидни за цяла Украйна.", категорична беше Ангела Меркел.
Тя и Франсоа Оланд призоваха Киев до изборите да спре военните действия срещу сепаратистите. Двамата лидери поискаха също от Русия "видими" признаци за намаляване на военното й присъствие край границата с Украйна.
Те заплашиха с нови "последствия", ако президентският вот в Украйна се провали.