Президентът на Франция Франсоа Оланд предупреди, че Украйна рискува да изпадне в хаос и гражданска война, ако планираните за 25 май президентски избори не се проведат. „Натиск трябва да бъде оказан над Русия от цяла Европа и от Съединените щати чрез санкции”, допълни той.
По думите му, в интерес на Москва е гласуването да се състои, „защото тя не иска да бъде смятана за държава възпрепятстваща друга държава, в случая Украйна, да гласува”. „Имах индиректни контакти с (руския президент) Владимир Путин, за да му се заяви ясно колко важни тези избори са за Франция. В момента смятам, че той трябва да е под натиск”, обясни Оланд.
Русия полага усилия "да дестабилизира" подготовката за президентските избори в Украйна на 25 май, заяви днес във Виена първият британски дипломат Уилям Хейг, цитиран от АФП. "Русия изглежда се кани да възпрепятства и да разстрои тези избори", каза той пред журналисти.
Междувременно стана ясно, че руският президент допуска, че може да посети честванията по случай 70-ата годишнина от десанта на съюзниците в Нормандия на 6 юни. Френската покана остава в сила, посочи днес Кремъл, цитиран от АФП.
Агенцията напомня в тази връзка предизвиканото от кризата в Украйна "безпрецедентно напрежение" между Русия и Запада от времето на студената война насам. Според източник на "Известия" в Кремъл за момента се "предвижда" Путин да посети Франция и да осъществи там двустранни срещи по време на честванията, в които се очаква да участват западни лидери, включително Барак Обама и Ангела Меркел.
Москва и Киев взаимно си поставят условия
Прекратяване на насилието срещу рускоезичното население в Украйна и спиране на антитерористичната операция в Донецка област. Това е първото и най-важно условие за постигане на деескалация на напрежението в страната, заяви на конференцията руският външен министър Сергей Лавров.
„Да се събираме отново за преговори във формат, при който опозицията на настоящия режим в Украйна отсъства, едва ли нещо ще промени. Ще продължим да се лутаме в омагьосан кръг”, посочи Лавров.
Изказването стана повод украинският му колега Андрий Дещица да попита дали по тази логика на разговорите трябва да присъстват и представители на Чечения и Дагестан (където въоръжени сепаратисти не признават местната власт-б.р.).
Основното опасение на Запада е, че Русия ще направи всичко възможно президентските избори в Украйна да не се състоят. Очакват се провокации около датата 9 май.
Въпреки това Дещица посочи, че може да стигне до преговори с Русия за деескалация на напрежението, ако вотът на 25 май бъде признат от Москва.
Ромпой изключи военна намеса на ЕС
Президентът на Европейския съвет Херман ван Ромпой изключи военна намеса на Евросъюза за справяне с кризата в Украйна. Според него Европейският съюз е длъжен да използва други инструменти.
"Трябва да помогнем на страната в политическо и икономическо отношения за създаването на нови институции", каза още Ромпой и добави, че Украйна е станала жертва на кампания за дестабилизация, предприета от външни елементи.