Русия не е поставяла и не може да поставя никакви условия запреговорите между украинското правителство и представители на южните и източните райони на Украйна, защото не е страна в конфликта. Това заяви днес руският президент Владимир Путин на пресконференция след среща във Виена с австрийския президент Хайнц Фишер, предаде ИТАР-ТАСС.
Той изказа становище, че обявеното седемдневно примирие в Украйна ще бъде достатъчно ефективна мярка само ако започнат мирни преговори по същество, а населението от украинския Югоизток получи гаранции за правата си.
Путин подкрепи мирния план на украинския президент Петро Порошенко, но отбеляза, че този план трябва да бъде подкрепен с действия.
По повод решението на Москва да отмени постановлението, което разрешава намеса на руските въоръжени сили намеса в Украйна, Путин предупреди, че това не означава, че Русия няма да обръща внимание на украинската криза.
Той подчерта, че Русия винаги ще защищава руснаците в Украйна и "онази част от украинското население", която чувства своята "неразривна връзка" с Русия в етническо, културно и езиково отношение. Същевременно, Путин изрази надежда, че отмяната на постановлението за военна намеса в Украйна ще спомогне за нормализиране на положението там.
В същото време, украинският президент Петро Порошенко намекна, че примирието, нарушавано според различни медии и от двете страни в конфликта, може да бъде прекратено предсрочно.
„Южен поток” не бил удар по Киев
Във връзка с подписания днес в австрийската столица договор между "Газпром" и концерна OMV за проекта "Южен поток" Путин каза, че строителството на нови газопроводи не е свързано със ситуацията в Украйна.
Той отбеляза, че "Южен поток" представлява "естествено движение по разширяването на транспортната инфраструктура" и декларира, че целта на проекта не е да бъде заобиколена Украйна. Путин каза, че проектите "Северен поток", Южен поток" и "Син поток" съществуват отдавна и не бива Русия постоянно да среща пречки, защото "прави нещо срещу някого".
Владимир Путин заяви, че възприема спокойно опитите на други страни да съперничат на Русия в доставките на природен газ. По думите му това е "обикновена конкурентна борба", но в нея се използват и политически средства.
Руският президент констатира също, че никой не печели от налагането на санкции срещу Русия. Към това мнение се присъедини и австрийският държавен глава Хайнц Фишер.
Той отбеляза, че правителството в Киев трябва да започне преговори с бунтовниците в източните райони и да извърши конституционна реформа.