Световноизвестният сайт за независими разследвания „Уикилийкс” осъди публикуването на т.нар Панамски документи, с които международен консорциум от журналисти разкри мащабни схеми за укриване на пари в офшорни зони.
По-рано сайтът на Джулиан Асанж подкрепи разследването и не е ясно какво е причинило почти 180-градусовия завой.
Най-влиятелната личност, споменавана в публикациите, е руският президент Владимир Путин, чиито близки приятели и сътрудници са скрили стотици милиони долари с неясен произход. На този етап няма данни за американски граждани, работили с „пробитата” адвокатска кантора „Мосак Фонсека” в Панама.
В официалния си „Туитър” профил „Уикилийкс” определиха разкритията като „атака”, финансирана от американското правителство (чрез USAID) и добре познатия у нас Джордж Сорос (чрез „Отворено общество”).
#PanamaPapers Putin attack was produced by OCCRP which targets Russia & former USSR and was funded by USAID & Soros. pic.twitter.com/tgeKfLuROn
— WikiLeaks (@wikileaks) 5 април 2016 г.
Според активистите, именно заради това работата на журналистическия екип от водещи световни медии е компрометирана.
Говорителят на „Уикилийкс” и разследващ журналист от Исландия Кристин Храфнсон призова всички данни от Панамските документи да бъдат публикувани без цензура. Направи го не къде да е, а в ефира на финансираната от Кремъл телевизия RT.
Любопитен факт е, че „Уикилийкс” първоначално подкрепяше публикациите, излезли в медии, с които и сайтът на Асанж си е партнирал през годините – като „Монд” и „Гардиън”.
Here are the famous politicians in ‘the Wikileaks of the mega-rich’ #PanamaPapers https://t.co/Ll2wyPj9KC pic.twitter.com/ksNfrzYfrU
— WikiLeaks (@wikileaks) 4 април 2016 г.
В „Туитър” профила на онлайн изданието има препратки към публикуваните до момента документи, както и списък с по-известните политици, укрили пари в офшорки.
Посочва се и че истинският герой е хакерът, достигнал до данните.
Enjoying #PanamaPapers? Lots of good work--but who is the real hero? The anonymous hacker who obtained them. Also https://t.co/FSZJzqmipe
— WikiLeaks (@wikileaks) 4 април 2016 г.
Това рязко контрастира с тона на следващите публикации, които повтарят „опорните точки”, които се чуват от Кремъл, руските проправителствени медии и близките до Москва кръгове по света (и у нас-б.р.).
В деня, в който отдавна беше обявено, че ще започне публикуването на Панамските документи, „Уикилийкс” публикува информация за плановете на МВФ да изостави Гърция по време на дълговата й криза.
Наблюдатели припомнят и че „Уикилийкс” има поредица от разкрития за действията на армията и службите на САЩ, докато по отношение на аналогичните руски структури активността е изключително скромна.