Източникът на разкритията по аферата с т. нар. „Панамски документи” публикува манифест в германското издание „Зюддойче цайтунг”, което беше едно от първите, което съобщи за изтеклите милиони документи за офшорни сметки в данъчни убежища.

В манифеста източникът, наречен Джо Доу, за да се запази неговата анонимност, критикува остро неспособността на политиците, на правосъдието и дори на медиите да се борят срещу данъчните убежища и прогнозира, че ще се станем свидетели цифрова революция.

Той обещава сътрудничество по хилядите съдебни преследвания, които могат да произтекат от скандала, при условие че всички лица, които правят подобни разкрития, получат гаранции срещу правителствени репресии.

Следващата революция ще бъде цифровата. Или тя може би вече е започнала”, казва в дългия си манифест на английски език Джон Доу.

В него източникът казва, че неравният достъп до информация е бил разбит от интернет. Този неравен достъп досега е бил най-важната част на преданата капиталистическа система, която се доближавала още повече до икономическо робство.

Решението да предостави безплатно на стотици медии 11,5 млн. документа от панамската адвокатска кантора „Мосак Фонсека” е лично, защото източникът си е дал сметка за мащабите на несправедливостите, които произтичат от тези документи, се казва още в манифеста.

Не работя и никога не съм работил за правителство или за разузнавателна служба, нито директно, нито като консултант, уточнява той, но не споменава нищо за своята националност и самоличността или за длъжността, която е заемал.

Фирмата „Мосак Фонсека” е използвала влиянието си, за да пише и изкривява законите навсякъде по света в полза на престъпните интереси, казва още източникът на документите, породили скандала с „Панамските документи”.

Той допълва, че става дума за престъпления, които прехвърлят заобикалянето на данъчното облагане.

„В продължение на 50 години изпълнителните, законодателните и съдебните власти по света напълно се провалиха в лечението на метастазите на данъчните убежища, като взеха на прицел гражданите с ниски и средни доходи, вместо богатите”, казва авторът на манифеста.

Той критикува и медиите, съжалявайки липсата на финансиране за разследващата журналистика и незаинтересоваността на големите медии към неговите разкрития.

„Главите редактори на няколко големи вестници можаха да прегледат документите по „Панамагейт”, въпреки че твърдят обратното. Но те избраха да не ги използват – казва източникът – и допълва, че дори „Уикилийкс” не са реагирали на многото искания от негова страна да му съдействат за разкриването на случая.

Милионите „Панамски документи”, които предизвикаха скандала за укриването на доходи в световен мащаб, ще станат достъпни за обществеността на 9 май, обяви неотдавна Международният консорциум на разследващите журналисти.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement