Научен модел предвижда първото арктическо лято без лед да бъде след само 15 години, през 2035 г. За последно това явление е наблюдавано през 130 хиляди години.
Математически модели на изследването на Британското арктическо проучване са на основата на исторически данни за климата, събрани от химически следи, открити в лед, скали и седименти. Новият модел използва като аналог периода отпреди 130 хиляди години, познат като последния междуледников период.
„Ще имаме все по-малко и по-малко време да се подготвим за това, а още по-малко време за действие, ако искаме да направим нещо по въпроса“, коментира експертът по моделиране на земните процеси Мария-Виториа Гарино, участвал в изследването пред „Блумбърг“.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Новото проучване предупреждава за избързването на ефектите на глобалното затопляне спрямо предишни прогнози. За да се стигне до стопяването на ледовете преди 130 000 години, средната температура е била с 3 градуса по-висока. Смята се, че от зората на индустриалната епоха до наши дни затоплянето е в рамките на около 1 градус, но в Арктика този процес се развива два пъти по-бързо в сравнение с останалата част на планетата. Освен това, през последните 13 години са били и тези най-малко лед, плаващ в Северния ледовит океан – поне от началото на статистиката през 1979 г.
Въпреки че мнозинството от учени, участващи в дебата за ускореното глобално затопляне, са съгласни с резултатите, има и такива, които разчитат на статистическата грешка и задържането на леда за по-дълго. Други пък подкрепят версията, че събитие като изригването на вулкан може да отдели достатъчно голям облак прах, който да закрие слънцето и да понижи температурата, като така отложи прогнозата за 2035 г.
Ако глобалното затопляне, обаче, стопи ледените шапки, то тогава познатите сателитни снимки на Земята със сини океани, зелени гори и бели полюси няма да бъдат актуални. Ще се промени коренно балансът в природата в глобален мащаб заради повишението на нивата на океаните, промените в климатичните пояси, изчезването на животински видове и т.н.