В Якутия са намерени останки на „кученце” на 18 хиляди години. Учените правят своето откритие през 2018 г., но до днес се опитваха да определят ДНК-то му. За жалост тестовете не показаха дали принадлежи на вълк, или на куче. Това съобщават от пресслужбата на Свероизточния руски федерален университет.
Още миналата седмица шведски учени от Центъра за палеонтология заявиха, че са направени първите анализи.
Интересното в случая е, че останките са запазени толкова добре, че се виждат зъбите, козината и наподобяват заспало кутре. Те са открити в леден блок, на 40 км по река Индигирка недалеч от малкото селище Бяло възвишение.
Благодарение на студа находката е като жива - запазени са:
- мустаците
- миглите
- козината
- власинките по нослето
- има и млечни зъбки
Предполага се, че животинката е била на около два месеца. Причината за смъртта не е известна.
Учените са заинтригувани
Един от изследователите на находката Сергей Фьодоров признава, че резултатите от тестовете са интригуващи.
"Може да се окаже, че това е един от най-древните домашни любимци, съществували редом с човека. Нямаме търпение да получим резултатите от следващите тестове. Те могат да разгадаят тайната на произхода на най-добрия приятел на човека, като потвърдят, че са произлезли от вълци, живели по времето на Плейстоцена (епоха, започнала преди 1,806 млн. години)”, коментира Фьодоров.
Учените предполагат, че намереното кутре може да е потомец не кучеподобен вълк, изчезнал преди около 40 хиляди години.
Какво е открито до момента за домашните кучета?
- Миналата година изследване, публикувано в Nature Communications, премести вероятните дати за опитомяване с предположението, че това се е случило само веднъж, преди около 40 хиляди години.
- На основа на намерени фрагменти от скелети специалистите правят реконструкция на кучета от Мезеолита, които приличали по ръст и тегло на събратята си, използвани за впрягове.
- А между 2011 и 2015 г. са намерени т. нар. Туматски кучета, отново в Якутия.