Говорителят на турското министерство на външните работи Ончу Кечели отрече съобщенията, според които самолетът на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху е получил разрешение за преминаване през въздушното пространство на Турция.
„Твърденията, че самолетът на израелския министър-председател Нетаняху е получил разрешение за прелитане през въздушното пространство, са абсолютно неверни. Такова искане не е отправяно към нас“, заяви Кечели.
Говорителят подчерта, че не е имало съобщение или официално искане от Израел относно достъпа до въздушното пространство.
Контекст на твърденията
Преди дни редица медии, сред които "Азербайджан 24", съобщиха, че на 7 май се очаква Нетаняху да замине с израелски правителствен самолет към Азербайджан, като отбелязаха, че това пътуване ще се осъществи, "след като Турция даде разрешение самолетът на премине транзитно през въздушното ѝ пространство", съобщи БТА.
Министерството на външните работи на Турция потвърди, че такова разрешение не е било давано и дори не е било отправяно такова искане.
Предвижда се по време на посещението си в Баку между 7 и 11 май премиерът на Израел да проведе срещи на високо ниво, насочени към укрепване на израелско-азербайджанските връзки.
На 8 май той ще се срещне с президента на Азербайджан Илхам Алиев за двустранни разговори, които се очаква да обхванат сътрудничеството в областта на отбраната, енергетиката, търговията и регионалната сигурност.
През ноември 2024 г. Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на Бенямин Нетаняху и бившия му началник на отбраната Йоав Галант, както и на лидера на „Хамас“ Ибрахим ал-Масри за предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството в конфликта в Газа.
Със заповедите Нетаняху и Галант са изложени на риск от арест, ако пътуват в чужбина, до някоя държава, подписала Римския статут от 1998 г. (договорът, който създава МНС – бел.ред.)
124 държави са подписали Римския статут на МНС. От тях 33 са африкански държави, 19 са азиатско-тихоокеански държави, 19 са от Източна Европа, 28 са от Латинска Америка и Карибския басейн, а 25 са от Западна Европа и други държави.
България също е сред подписалите страни.
Римският статут установява четири основни международни престъпления: геноцид, престъпления срещу човечеството, военни престъпления и престъпления на агресия.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK