Говорителят на турското министерство на външните работи Ончу Кечели отрече съобщенията, според които самолетът на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху е получил разрешение за преминаване през въздушното пространство на Турция.
„Твърденията, че самолетът на израелския министър-председател Нетаняху е получил разрешение за прелитане през въздушното пространство, са абсолютно неверни. Такова искане не е отправяно към нас“, заяви Кечели.
Говорителят подчерта, че не е имало съобщение или официално искане от Израел относно достъпа до въздушното пространство.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Контекст на твърденията
Преди дни редица медии, сред които "Азербайджан 24", съобщиха, че на 7 май се очаква Нетаняху да замине с израелски правителствен самолет към Азербайджан, като отбелязаха, че това пътуване ще се осъществи, "след като Турция даде разрешение самолетът на премине транзитно през въздушното ѝ пространство", съобщи БТА.
Министерството на външните работи на Турция потвърди, че такова разрешение не е било давано и дори не е било отправяно такова искане.
Предвижда се по време на посещението си в Баку между 7 и 11 май премиерът на Израел да проведе срещи на високо ниво, насочени към укрепване на израелско-азербайджанските връзки.
На 8 май той ще се срещне с президента на Азербайджан Илхам Алиев за двустранни разговори, които се очаква да обхванат сътрудничеството в областта на отбраната, енергетиката, търговията и регионалната сигурност.
През ноември 2024 г. Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на Бенямин Нетаняху и бившия му началник на отбраната Йоав Галант, както и на лидера на „Хамас“ Ибрахим ал-Масри за предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството в конфликта в Газа.
Със заповедите Нетаняху и Галант са изложени на риск от арест, ако пътуват в чужбина, до някоя държава, подписала Римския статут от 1998 г. (договорът, който създава МНС – бел.ред.)
124 държави са подписали Римския статут на МНС. От тях 33 са африкански държави, 19 са азиатско-тихоокеански държави, 19 са от Източна Европа, 28 са от Латинска Америка и Карибския басейн, а 25 са от Западна Европа и други държави.
България също е сред подписалите страни.
Римският статут установява четири основни международни престъпления: геноцид, престъпления срещу човечеството, военни престъпления и престъпления на агресия.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK