Отлагане до края на годината на споразумението между Турция и Европейския съюз за визова либерализация е изключено. Това заяви говорителят на турския президент Реджеп Тайип Ердоган – Ибрахим Калън, пред телевизия НТВ.
Калън добави, че са останали незначителни проблеми в този процес, които смята, че ще бъдат решени скоро.
В неделя германският вестник „Велт ам Зонтаг“ писа, че Турция е готова да приеме либерализиране на визите за пътувания в ЕС до края на годината, вместо през октомври.
Изданието се позова на турски правителствени източници.
Същевременно турският министър на европейските въпроси Йомер Челик заяви по време на визита в Лисабон, че страната му ще трябва да вземе мерки, ако не получи либерализация на визите за ЕС.
„Искаме да уредим въпроса за освобождаването от визи възможно най-бързо, ако ли не Турция ще трябва да вземе мерки относно процеса на реадмисия на бежанците“, каза Челик.
Челик призова също така Европа да изплати единия милиард евро от сумата от общо 3 милиарда евро, обещани на Анкара от Брюксел в рамките на споразумението между Турция и ЕС за бежанците.
Турция приема в този момент три милиона бежанци от Сирия, което е разход от 25 милиарда евро, каза Челик. Необходимо е да се създадат нови механизми, нови инструменти, защото кризата може да се влоши, ситуацията в Сирия е много нестабилна, заяви министърът, а после разкритикува много европейски страни, които не са се съгласили да приемат бежанци.
През август и турският президент Реджеп Тайип Ердоган заплаши да провали миграционния пакт между Турция и ЕС, ако на турците не бъде дадена визова либерализация. Тя е една от клаузите на споразумението между Турция и ЕС, подписано на 18 март и целящо да спре потока от бежанци към Европа. Но Брюксел иска промяна в турските антитерористични закони, които смята за потискащи свободите.
Как да променим антитерористичното законодателство, когато в този момент ние защитаваме ЕС, каза Челик.
Същевременно Калън заяви, че на срещата на Г-20 в Китай е било обсъдено турското предложение за създаване на зона за сигурност в Сирия и че не е имало възражения от другите страни, нито пък ясно желание за осъществяване на тази идея, предаде Ройтерс.