Сателитни снимки, публикувани от електронното издание на британския ежедневник „Телеграф” показват, че режимът в Северна Корея все още изплаща хиляди затворници в наказателни лагери. Тази информация е в противоречие с докладите на Пхенян от юни тази година, в които се твърди, че най-големият трудов лагер – т. нар. „Лагер 22” - е спрял да функционира.
Официално се предполагаше, че лагерът, официално известен като "Наказателен трудов лагер 22", е бил изоставен заради икономическите затруднения пред режима в Пхенян, а обитателите са били разпределени по други затвори.
От направени сателитни изображения, събирани от Комисията за правата на човека в Северна Корея, обаче става ясно, че лагерът продължава да функционира, се казва в техен доклад от октомври, цитиран от „Телеграф”.
Доказателствата за дейността на лагера са продължаващото производство на въглища и събирането на реколтата, потвърждавани и от сателитните изображения.
Севернокорейският лагер представлява сбор от сгради и обработваема земя, обхващаща площ от 87 кв. км., и заобиколени от електрическа ограда. Според бивши служители, избягали от страната, лагерът има 1 000 пазачи, въоръжени с картечници и друго автоматично оръжие.
Повечето от затворниците са с доживотни присъди за политически престъпления, религиозни вярвания или висши партийни членове, попаднали там в резултат на чистка във властта. Разказите на дезертьори засягат темата за многобройните форми на мъчения в Лагер 22, твърдейки, че затворниците, в това число и деца, са били обект на медицински експерименти.
През 2011 г. над 120 страни изразиха „сериозна загриженост” пред Общото събрание на ООН за „съществуването на голям брой затворнически лагери и широкото използване на принудителен труд” от режима в Северна Корея, припомня изданието.