С тежко въоръжени полицаи и празни шезлонги – така осъмнаха бреговете на Сус. В тунизийския курорт властите се опитват да установят самоличността на 38-те жертви на вчерашния атентат.

Смята се, че по-голямата част от тях са британски граждани, но има също белгийци и германци.

„Имаше страшно много стрелба и всеки се спасяваше както може. Ние обаче се оказахме в задънен коридор. Трябваше да се скрием или да умрем. Барикадирахме вратата на стаята и залегнахме, докато нещата не утихнат. Простреляха ме в крака и си навехнах китката - с това се разминах”, разказа .

В момента тече разпознаването на жертвите. Британското правителство и туроператорите обявиха, че изпращат самолети, с които да приберат всички желаещи туристи.

Удар в сърцето на страната

В Тунис все още не могат да се справят със шока от преживяното. Това разказаха пред bTV българи, които живеят близо до окървавения курорт.

“Това ще се отрази много на туризма. Хората, са шокирани, не могат още да осъзнаят какво се е случило. Аз излязох и разпитах хората. Ужасно е, защото, представете си това да се случи на Слънчев бряг или другаде, докато хората са на плаж”, коментира Адриана Грекова.

Тодор Петров допълва, че четирима от пациентите на негов приятел лекар са отишли да се бият за „Ислямска държава”: „Бягат просто и отиват там”.

Франция е нащрек

Франция също е в шок от нападението в завод край Лион. Премиерът предупреди за опасност от нови атаки, а полицията търси съучастници на нападателя, който обезглави своя началник.

Заплахата от терористични атаки никога не е била толкова висока - това стана ясно след днешния съвет за сигурност, свикан по спешност от президента Франсоа Оланд. Максимални мерки за сигурност са взети за охрана на стратегическите промишлени обекти в областта Рон-Алп, където вчера бе извършен атентата.

Засилва се разузнавателната дейност и особено мерките за следене в Интернет пространството на лица, за които има сигнали за радикализация. Става въпрос за стотици лица.

Същевременно, продължават разпитите на заподозрения в извършването на атентата, Ясин Сали, на съпругата и сестра му. Според полицейски източници, Сали засега не дава обяснения за действията си.

Премиерът Манюел Валс прекъсна визитата си в Латинска Америка и се запъти към дома. оттам обаче той разпореди повишаване на нивото на сигурност и предупреди за реална опасност от нови атаки.

Вълк в овча кожа

Близки на нападателя го описаха, като „вълк в овча кожа”. Негови колеги разкриха, че той е обсъждал с тях групировката Ислямска държава и е давал признаци на симпатии към джихадистката идеология.

Вестник Монд разкрива, че атентаторът Ясин Сали е следен 10 години от френските власти. По ирония на съдбата наблюдението е свалено миналата година.

Липсва единство

6 месеца, след терористичните атаки срещу Шарли Ебдо и еврейския супермаркет в Париж, ситуацията във Франция изглежда много различно. Днес признаци за национално единство липсват. Десницата критикува мерките за сигурност, а крайната десница не се поколеба да използва ситуацията и поднови дебата около чувствителни теми като двойната националност и дори екстрадиране на лица с двойна националност. А това допълнително утежнява и без това много напрегната атмосфера във Франция.

В Кувейт

На хиляди километри от Сус, в Кувейт също се опитват да се отърсят от шока на вчерашния атентат. Терорист камикадзе се взриви в шиитска джамия в столицата. Двама от 26-те убити се оказаха иранци.

За днес са планирани траурните церемонии по погребението на жертвите.