Учени смятат, че тревожността, свързана с новия коронавирус, може да накара някои хора да развият компулсивни хигиенни навици, които да им попречат да се реинтегрират във външния свят и след края на пандемията, съобщи електронното издание на "Гардиън", цитирано от БТА.
За синдрома на тревожността от COVID за пръв път се заговори миналата година, когато Ана Никчевич от университета Кингстън и Маркантонио Спада от университета Лондон Саут Банк забелязаха, че хората развиват особен комплекс навици, свързани с COVID-19.
Синдромът се характеризира с компулсивна проверка за симптоми на COVID-19, избягване на обществени места и обсесивно почистване и дезинфекция. Сега учените бият тревога, че обсесивната тревога и избягване на заплахите, включително нежеланието да се използва градски транспорт или дезинфекцията на дома с часове, няма да отминат лесно дори и когато COVID-19 бъде поставен под контрол.
"Нормално е да се страхуваме. Вие и аз се страхуваме от вируса, защото е опасен. Разликата при развиването на психопатологичен отговор се състои в това дали се държим прекалено предпазливо и не ставаме заложници на страха си", каза Спада.
"Очаквам, че ще има части от населението, които ще избягват реинтегрирането в обществото и постоянно ще се тревожат от вируса в следващите месеци, независимо дали са ваксинирани или не".
Учените са анализирали данни, подадени от около 500 американци през юни миналата година и са установили, че синдромът води до нива на генерализирана тревожност и депресия над и извън фактори като личностни характеристики и обща загриженост за здравето.
Към тези данни са били добавени и сведения, подадени от около 300 британци през февруари 2021 г., според които синдромът е независим причинител на генерализирана тревожност и депресия в периода на пандемията.
Преобладаваща част от участниците в проучването са с висше образование, около 22 на сто от тях казват, че се възприемат като изложени на висок риск от COVID-19 и над една пета са били ваксинирани с поне една доза на ваксина срещу вируса.