Румънският президент Траян Бъсеску временно се оттегли от поста си, заради процедура по импийчмънт. До провеждането на референдума, на който ще се реши съдбата на Бъсеску, функциите на държавен глава ще изпълнява председателят на Сената Крин Антонеску.
Днес Конституционният съд в Букурещ се произнесе за регламента на референдума на 29 юли. Траян Бъсеску ще бъде свален от власт, ако половината плюс един от гласувалите румънци са против президента и ако повече от 50 на сто от имащите право на глас се явят на референдума.
По-рано конституционните съдии обявиха за законно временното отстраняване на Бъсеску. Отхвърлени бяха и обвиненията, че процедурата срещу държавния глава е противоконституционна, притеснения, които провокираха критики от чужбина.
„Не беше сега моментът за такава промяна. Страната има нужда от икономически и съдебни реформи, не от разчистване на сметки,” казва Стефания, жител на Букурещ.
„Омръзна ни. Само диктатура ще ни оправи,” добавя Емил, също от столицата.
С новия регламент за провеждане на референдума обаче, шансовете на Бъсеску да остане на власт са нищожни.
„Почти сигурно е, че Бъсеску ще бъде свален на този референдум. И вероятно ще последва чистка на всички негови хора във властта,” смята анализаторът Мирчеа Мариан.
След две седмици на политически сътресения и смени на ръководни постове в държавните институции, от днес Румъния е държава с двама президенти - един отстранен - Траян Бъсеску и един временен - Крин Антонеску. Ако на референдума Бъсеску бъде свален, има голям шанс на следващите избори да спечели кандидатът на управляващата коалиция, а именно - Крин Антонеску.