ТикТок поиска от Върховния съд на САЩ временно да блокира закон, който ще принуди китайския собственик да продаде популярната онлайн платформа за споделяне на видео или да я закрие след месец.
Законът, подписан от президента Джо Байдън през април, ще блокира ТикТок на американския пазар за приложения и уеб хостинг услуги, освен ако неговият собственик ByteDance не се откаже от приложението до 19 януари.
Популярната социална мрежа за кратки видеа поиска от висшия национален съд да вземе решение до 6 януари.
„Конгресът въведе масивно и безпрецедентно ограничение на словото“, заяви ТикТок, който в документацията си до Върховния съд твърди, че има над 170 милиона потребители месечно в Америка.
Ако законът влезе в сила, той ще „закрие една от най-популярните платформи на словото в Америка ден преди встъпването в длъжност на президента“, каза ТикТок.
„Това от своя страна ще заглуши мнението на кандидатите и многото американци, които използват платформата, за да комуникират относно политиката, търговията, изкуството и други въпроси от обществен интерес“, се добавя в него.
„Потребителите, както и безброй малки предприятия, които разчитат на платформата, също ще понесат значителни и невъзстановими парични и конкурентни щети“.
Потенциалната забрана може да обтегне отношенията между САЩ и Китай. Правителството на САЩ твърди, че ТикТок позволява на Пекин да събира данни и да шпионира потребителите.
То твърди също, че услугата за видео хостинг е канал за разпространение на пропаганда, въпреки че Китай и ByteDance категорично отричат тези твърдения.
Тричленен апелативен съдебен състав на САЩ по-рано този месец единодушно потвърди предпоставката на закона, че освобождаването на ТикТок от китайска собственост „е от съществено значение за защитата на нашата национална сигурност“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase