Хиляди хора се събраха, за да изпратят в последния им път децата и младежите, които бяха убити при ракетен удар в окупираната от Израел територия Голанските възвишения. На фона на местното отчаяние и мъка, световните лидери се опитват да ограничат последиците от атаката.

Членове на местната общност плачеха, докато носеха ковчезите пред Маждал Шамс. Някои крещяха обиди срещу министрите, които присъстват на място.

Всички мъже бяха облечени с традиционно облекло и червени шапки. Те пренесоха 10 ковчега, покрити с бял плат, през претъпканите улици. Жените бяха облечени в черни абая роби и полагаха цветя върху ковчезите. Някои от опечалените носеха големи снимки на убитите деца.

„Общността ни е много сплотена. Тези деца бяха деца на всички ни“, каза 48-годишният Фади Махмуд пред „Асошиейтед прес“.

Част от хората насочиха гнева си към официалните израелски лица, които присъстваха.

„Как може въобще да дойдете тук? 10 месеца не идвахте!“, викаха мъже срещу министрите. Коментарите им бяха посрещнати с аплодисменти от множеството.

Израелските медии коментират, че лидерът на Друзите в Голанските възвишения е написал официално писмо до правителство с молба да не присъстват министри на погребението, за да се избегне превръщането на трагедията в политическо събитие.

Друзите в Голанските възвишения са част от арабско-говоряща етническа група, базирана в Ливан, Сирия и Възвишенията, както и в Северен Израел. На територията на Израел те имат пълни граждански права и съставляват около 1,5% от населението. Повечето обаче се намират именно в Голанските възвишения и продължават да подкрепят Сирия. Всички могат да учат и работят в Израел, но не могат да гласуват или да участват в армията.

По-голямата част от Грузите не признават анексирането на Голанските възвишения през 1981 г. Тогава областта става част от Израел, а преди това е била част от Сирия.

Снимка: Reuters

Атаката в Голанските възвишения се случи на 27 юли. При нея загинаха 12 души. 10 от тях са на възраст между 10 и 16 г. В отговор на атаката, за която Израел твърди, че е дело на „Хизбула“, бяха ударени ливански територии.

Снимка: Reuters

Огънят между двете страни ескалира отново, след като „Хизбула“ изстреля ракети към Израел ден след атаката на „Хамас“ от 7 октомври.

Атаката в събота е най-смъртоносната в и около Израел от октомври насам.