Египетския президент Абдел Фатах ас Сиси ратифицира закон за борба с тероризма, който предвижда големи глоби за журналисти, публикували информации в разрез с официалните съобщения в случай на терористични атентати, предадоха световните агенции.
Новият закон, който вече е отпечатан в държавен вестник, предвижда глоба от 200 до 500 хиляди египетски лири (или между 23 и 58 хиляди евро) за всеки, който публикува невярна информация за атентати или операции срещу ислямски бойци.
Световни медии отбелязаха, че първоначалния текст на закона е предвиждал наказание с лишаване от свобода за срок от две години. Тази част от закона е била премахната, заради бурното недоволство на журналисти.
Според една от клаузите в закона съдът може да забрани на журналисти да изпълняват професията за срок от до една година, ако бъде преценено, че престъпното им деяние е нарушило професионални принципи.
Ще бъдат създадени специални съдилища и наказания от пет години до доживот за обвиняеми, признати за виновни в създаване, ръководство или финансиране на терористични организации.
Противници на новия закон коментираха, че тези глоби и наказания може да доведат до ограничаване на независимостта на медиите и до закриване на малки издания.
Новият антитерористичен закон беше обещан от Сиси след убийството на главния прокурор на Египет в зрелищен атентат на 19 юни. Покушението над прокурора беше последвано от серия нападения срещу военни части на Синайския полуостров. Тогава имаше известни разминавания при отразяването на случаите – според армията убитите военни са били 21, но по данни на медиите броят им е бил много по-голям.