Министрите от служебното правителство на Гърция, което положи клетва вчера, се отказаха от възнагражденията си. Предложението беше направено от премиера Панайотис Пикраменос още на първото заседание на министерския съвет.

Малко приказки и много работа е поискал гръцкият служебен премиер от министрите в кабинета си.

Кризата в Европа подтикна и френският премиер Жан-Марк Еро да намали заплатите на своите министри с 30%, както беше обещал президентът Франсоа Оланд по време на предизборната си кампания. Мярката засегна и неговото възнаграждение.

Германският канцлер Ангела Меркел и министрите от нейното коалиционно правителство на консерватори и либерали обаче решиха да повишат своите надници с малко над 3%. От канцлерството изтъкват, че това се прави в Германия за първи път от 12 години.

Служебното правителство на Гърция положи клетва вчера, след като Пикраменос обяви състава му ден по-рано. Сред членовете му има дипломати, представители на академичните среди и бивши министри.

За министър на външните работи е назначен Петрос Моливятис, a вътрешното ведомство оглавява Антониос Манитакис. Тежкия ресор на финансовото министерство поема Георгиос Заниас – досега високопоставен служител във финансовото министерство и преподавател по икономика в Атинския университет. Министър на отбраната временно ще бъде Франгос Франгулис.

В четвъртък клетва положиха и депутатите от избрания на 6 май парламент, които обаче трябва да бъде разпуснат днес. Гръцките народни представители също се отказаха заплата.

След изборите през май гръцките партии не успяха да се договорят за формиране на коалиционно правителство и това доведе до насрочване нов вот на 17 юни. Последните социологически сондажи сочат радикалната левица „Сириза” като водеща политическа сила в страната. Нейният лидер Алексис Ципрас е яростен противник на финансовото споразумение с международните кредитори и заплашва, че ще го анулира, ако спечели изборите и състави правителство. Това развитие на нещата обаче може да доведе до напускане на Гърция от еврозоната.