Епидемията от вируса ебола, която върлува в Западна Африка, е "извънредно събитие" и представлява международна заплаха за здравето, обяви Световната здравна организация (СЗО) в петък, цитирана от Ройтерс.

Възможните последици от по-нататъшното международно разпространение на заразата, която вече уби почти 1000 души в четири западноафрикански държави, са "особено тежки" с оглед на вирулентността на вируса.

"Обявяването на извънредна ситуация в сферата на общественото здраве в международен мащаб означава, че светът трябва да прояви бдителност по отношение на възможни случаи на болни от ебола. Това далеч не означава, че във всички държави по света или, че дори в много държави се очаква да има случаи на болни от ебола. Малка част от африканския континент за момента е засегната. Днешното ни решение е най-вече призив за международна солидарност. Проблемът е, че засегнатите държави просто нямат капацитет да се справят с появата на вируса., се казва в изявление на СЗО след двудневно заседание на спешната комисия по вируса", заяви генералният директор на организацията Маргарет Чан.

Организацията призовава Гвинея, Либерия, Нигерия и Сиера Леоне да обявят извънредно положение, но не е необходима обща забрана за международни пътувания или търговия.

С правилните стъпки и мерки разпространението на вируса ебола може да бъде спрян. Това не е мистериозна болест. Това е инфекциозно заболяване, което може да бъде овладяно”, твърдят още от СЗО.

Настоящата епидемия е най-тежката през последните 40 години, откакто вирусът бе идентифициран сред хората.

Въпреки че повечето случаи на зараза с ебола са в отдалечен райони, където Гвинея граничи със Сиера Леоне и Либерия, има риск за разпространението на болестта. Миналия месец гражданин на САЩ почина в Нигерия след пътуване със самолет от Либерия.

След като експериментално лекарство бе приложено на двама американски доброволци, които са били заразени в Либерия, специалистите по ебола призоваха СЗО да приложи медикамента в Африка. Агенцията на ООН поиска експерти по медицинска етика да проучи тази възможност следващата седмица.

До момента са обявени малко над 1000 случая на заразени и още около 600, за които се чака потвърждение. Жертвите са близо над 930.

Досега няма регистрирана епидемия от ебола извън Африка. В България няма търсещи убежище западноафрикански граждани, заразени с вируса ебола, успокояват още власттите. Шансът да приемем заразен мигрант е нищожен, тъй като те не пристигат в България със самолет, а по нелегални пътища, които им отнемат поне месец, за да стигнат границата. Заразените с вируса умират в рамките на около пет дни.

  • Епидемията от ебола официално затихна
  • Заразените от ебола в Западна Африка са най-малко от началото на годината
  • Случай на ебола в Италия
  • СЗО е регистрирала за два дни в Западна Африка 25 смъртни случая от ебола
  • Повече от 26 000 души са се заразили с ебола от началото на епидемията
  • СЗО призна за сериозни пропуски при овладяването на вируса на ебола
  • Последният заразен с ебола пациент в Либерия почина
  • Британска медицинска сестра е излекувана от ебола с експериментално лекарство
  • Една година епидемия - ебола остава глобална заплаха
  • "Лекари без граници" обвини световната общественост в бездействие срещу ебола