Световната здравна организация днес ще обяви край на епидемията от ебола в Сенегал. Същевременно нови подозрителни случаи продължават да всяват паника извън Африка.

В Сенегал не е констатиран случай на зараза от 42 дни. Това според международните експерти означава, че епидемията е овладяна. В Тексас обаче властите затвориха училищата заради поразената от вируса медицинска сестра.

Президентът Барак Обама разреши мобилизирането на резервисти от националната гвардия в помощ на страните от Западна Африка. Той обмисля и възможността да назначи национален координатор за борба с вируса с големи правомощия.

„Ще дадем отговори на тези въпроси с назначаването на „цар по ебола". Всички сме много притеснени от ситуацията. С моя екип работим по решенията на всички въпроси, възникнали на местно и на национално ниво”, каза Обама.

Администрацията на Обама поставя ебола наравно с глобалната заплаха от тероризма. През септември САЩ обявиха, че ще заделят за борбата срещу тази смъртоносна болест 1 милиард долара и изпратиха в Гвинея, Либерия и Сиера Леоне 4000 военни, за да помогнат за изграждането на медицинска инфраструктура в помощ на пострадалите.

Сега в САЩ има две жени, заразени с вируса ебола. Това е медицинска сестра, която е била в контакт с болен човек, дошъл при роднините си от Либерия. Други шестима заразени са пристигнали от Западна Африка, един от които почина в болница в Тексас.

Администрация на САЩ не крие сериозната си загриженост за това. Обама изрази увереност, че шансът за разпространение на вируса в страната е „много малък” благодарение на високото ниво на американската здравна система.

В същото време президентът на САЩ предупреди, че епидемията може да се разпространи от Западна Африка към други страни и международната общност трябва да удвои усилията си в борбата с тази заплаха. Той призова лидерите на други големи страни да предприемат по-активни действия и да заделят допълнителни средства, за да се предотврати разпространението на болестта.

Нужда от средства

Фондът на ООН за борба с ебола разполага само със 100 000 долара, оскъдни средства спрямо нуждите на световната организация за борба с най-тежката епидемия от заболяването в историята, съобщи вестник "Ню Йорк таймс".

Генералният секретар на световната организация заяви по-рано тази седмица, че фондът има 20 милиона долара в брой, но негови съветници уточниха впоследствие, че става дума за обещани средства, а не за налични пари.

Отделно от това донори са предоставили пари или непаричен принос на стойност около 376 милиона долара за конкретни програми на световната организация.

Пациент със симптоми на ебола в Прищина

Пациент със симптоми, подобни на ебола, беше приет тази нощ в болница в Прищина, съобщават косовските медии. Все още не е потвърдено, че той е болен от ебола. Лекарите съобщават, че е необходимо да бъдат извършени съответните изследвания.

  • Епидемията от ебола официално затихна
  • Заразените от ебола в Западна Африка са най-малко от началото на годината
  • Случай на ебола в Италия
  • СЗО е регистрирала за два дни в Западна Африка 25 смъртни случая от ебола
  • Повече от 26 000 души са се заразили с ебола от началото на епидемията
  • СЗО призна за сериозни пропуски при овладяването на вируса на ебола
  • Последният заразен с ебола пациент в Либерия почина
  • Британска медицинска сестра е излекувана от ебола с експериментално лекарство
  • Една година епидемия - ебола остава глобална заплаха
  • "Лекари без граници" обвини световната общественост в бездействие срещу ебола