Носителите на новия Sars-CoV-2, който причинява COVID-19, рядко предават болестта на други хора в случаите, в които самите те не развиват симптоми, заяви Мариа Ван Керкхов от СЗО, пише Си Ен Ен.

„От данните, които имаме изглежда наистина рядко асимптоматичен носител да предаде болестта на друг човек“, казва тя. По думите й от различни държави по света, където асимптоматичните случаи строго се проследяват от властите идват примери, в които тези хора не заразяват контактните си лица.

„Това е много рядко срещано. Вирусът се разпространява чрез капчици при кихане и кашляне. Ако можем наистина да проследим всички асимптоматични случаи, да ги изолираме и да проверим всичките им контакти, драстично можем да намалим заразяването с новия коронавирус“, допълва Ван Керкхов.

Данните сочат още, че обявените за асимптоматични случаи на COVID-19 често са с леки оплаквания. „Когато преразглеждаме данните са случаите без симптоми излиза, че много от тях всъщност са карали заболяването с леки прояви“, допълва тя.

Ван Керков обясни и разликата между хора, които са асимптоматични и тези, които всъщност заразяват околните. По думите й заразоносителите, които предават болестта на контактните лица всъщност не са асимптоматични, а по-скоро развиват по-късно симптоми, дори и леки. Асимптоматичните пък само носят вируса, не развиват никакви симптоми и изглежда не заразяват околните.

Тези открития на СЗО подкрепят изследване от април, което е установило, че човек става заразен приблизително два-три дни преди да развие симптоми на COVID-19. Според Центъра за контрол и превенция на болестите в Съединените щати около 40% от случаите на заразяване с коронавирус са именно във време, в което болният няма никакви симптоми.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement