Генно-модифицирани комари, които не пренасят малария, са създали изследователи от Калифорнийския университет в Ървайн, съобщава „Хъфингтън поуст”.

Антъни Джеймс и колегите му са изучавали имунната система на мишките, които произвеждат антитела, убиващи маларийния паразит. Учените са създали нови гени, които пресъздават този ефект и в комарите.

„Този блокиращ процес в насекомото, пренасящо малария, може да помогне да намалеят значително болестите и смъртните случаи”, обяснява Джеймс.

Професорът по микробиология и молекулярна генетика заявява, че това е първият случаи на такива гени, които могат да съществуват в дивите популации и да се предават чрез поколенията, без това да повлияе здравословното състояние на насекомите.

Комарите са особено популярни при експериментите на учените не само заради пренасянето на маларията, заразила 216 млн. души и убила 655 000 през 2010 г. Те са също така носители на тропическа и жълта треска.

Маларийните комарите в Африка и Индия пък постепенно стават устойчиви към препаратите против насекоми, стана ясно миналия месец.