Съветът на Европа призова Франция да „преодолее краткосрочните решения” на проблема с ромите на нейна територия, на фона на усилията на френското правителство да разреши споровете около политиката, която води спрямо тях.
АФП цитира изявление на Генералния секретар на Съвета на Европа Торбьорн Ягланд, според когото „обявената за днес среща на френското правителство по проблемите с ромите е правилната стъпка в посока намирането на дългосрочно решение”.
„Съветът на Европа непрекъснато подчертава необходимостта да се предприемат мерки отвъд краткосрочните решения. Простото преместване на ромските семейства във вътрешността или между отделните държави, преди всичко влошава тяхното положение”, допълва Торбьорн Ягланд.
Генералният секретар на Съвета на Европа припомня, че Франция е една от 47-те държави членки на организацията, която е подписала Страсбургската декларация за ромите и „е поела ангажимент да си сътрудничи с другите европейски страни в подобряването на условията на живот на ромите – най-маргинализираното европейско малцинство”.
„Това предполага постоянни и съсредоточени усилия в области като образование, настаняване, здравеопазване и работа. Интегрирането и даването на реална роля на ромите в тези процеси е решаващо за техния успех”, допълва Торбьорн Ягланд.
Президентът на Франция Франсоа Оланд и вътрешният министър Манюел Валс бяха подложени на ожесточени критики това лято, заради решението ми да съборят няколко обитавани от роми нелегални лагера и репатрирането на стотици семейства към България и Румъния.
Президентът на Франция Франсоа Оланд препоръча на министрите от кабинета да преодолеят различията си по темата за ромите и насрочи извънредно заседание по въпроса, което според наблюдатели, може да даде като резултат премахването на ограниченията за работа за българи и румънци.
Според критиците, политиката водена досега от френското правителство, поставя мигрантите-роми в уникална позиция, превръщайки ги в потенциални мишени за депортиране, защото не могат да докажат че са способни да се издържат самостоятелно, но едновременно с това не им е разрешено да работят.
Един от основополагащите принципи на Европейския съюз е правото на неговите граждани да работят на територията на която и да е от държавите-членки без ограничения. Временните и безпрецедентни ограничения, наложени на България и Румъния губят давност през 2013 г., припомнят международните наблюдатели.