Представление за масите
Демокрацията, каквато я познаваме, е театър, в който всеки – от сценаристите, през режисьорите, до звездите и поддържащите роли – е завършил най-добрата школа за актьорско майсторство, тази на политическата сцена. Тук всяка роля е шанс или провал, всяка дума е премерена импровизация, крие риск, носи залог, може да вдигне публиката на крака или да взриви салона.
Политическата система на САЩ представлява комбинация от наследствен британски парламентаризъм, характерен федеративен елемент, силен президент, корпоративно начало и гражданска инициатива. Истинска запазена марка на американската демокрация обаче е политическата режисура – или майсторлъкът да стартираш нов сезон, малко след като приключи старият, да подготвиш премиера, когато зрителят е отегчен, да извадиш изгряваща звезда или да смениш грима на доайен, да разсмееш, да сплашиш или да успокоиш.
Супер Вторник – нека шоуто започне!
Гвоздеят в програмата на тази политическа година е наесен – в първия вторник на ноември американците гласуват за нов... или стар президент. Дотогава обаче електоратът се подгрява със серия от предварителни вотове. Интригата е при републиканците, които трябва да определят своя кандидат за Белия дом.
Първични избори се провеждат във всички щати и територии на САЩ. Почти винаги кандидатът е ясен доста преди края на процеса. Появата на Супер Вторник е свързана с желанието на някои щати да дадат повече тежест на своя вот, изтегляйки го по-рано в календара на предизборната кампания.
Днешният избор е ключов в борбата за номинацията на Републиканската партия, защото с него „агонията на слона” е на път да приключи. Републиканците в 10 щата гласуват за кандидат-президент, залогът – 410 делегатски вота на партийната конвенция през август в Тампа. Избори ще има в Айдахо, Джорджия, Масачузетс, Северна Дакота, Охайо, Оклахома, Тенеси, Вермонт, Вирджиния и Аляска.
Мит Ромни е кандидатът, който радва корпоративна Америка и е с най-големи шансове за Белия дом. Зад гърба си има успешна бизнес кариера и губернаторски мандат в Масачузетс.
След като през 2008 г. загуби надпреварата за партийната номинация, през миналото лято Ромни се включи в кампанията за президентските избори през 2012 г. Ромни спечели предварителните избори в Ню Хемпшир, Флорида, Невада, Мейн, Аризона, Мичиган, Уайоминг и Вашингтон. Днес анализаторите очакват победа на Ромни във Вирджиния, Масачузетс, Вермонт и Айдахо. Категоричен успех и в 10-те щата е малко вероятен, но събраните от него делегати ще са достатъчни да го превърнат в неминуемия кандидат-президент на републиканците.
Откакто наблегна на консервативната реторика Мит Ромни спечели много съпартийци. Проблем, който го преследва още от миналите избори обаче е неговата принадлежност към мормонската църква. Обикновено избягва темата под предлог, че се надява да не бъде избран или отхвърлен заради религиозните си убеждения.
Ромни не е идеалният кандидат на републиканците, но съчетава необходими и достатъчни качества, за да представлява максимално широк спектър в партията. Решаваща е и подкрепата на бизнеса, който не се интересува толкова къде, ако изобщо, пали свещи Ромни.
Нареждан отначало сред главните претенденти Нют Гингрич тръгна с фалстарт на вътрешнопартийните избори. Бившият председател на Камарата на представителите в Конгреса финишира четвърти и пети в Айова и Ню Хемпшир, но взе Южна Каролина. Евентуален успех днес в Джорджия може да „осмисли” оставането му в надпреварата.
На такова развитие няма да се зарадва Рик Санторъм. Бившият сенатор от Пенсилвания спечели вотовете в Айова, Колорадо, Минеоста и Мисури. Санторъм отчаяно се нуждае да остане „насаме” с Ромни. За да блесне, по-слабо познатият политик трябва да се изправи Tête à Tête срещу лидера и да привлече част от гласовете на останалите. Рик Санторъм е фаворитът на социалните консерватори с позициите си срещу еднополовите бракове и абортите.
Рон Пол изглежда твърде различен, за да спечели. А мейнстрийм политикът е нещо като филмовия хепиенд – до болка омръзнал, но очакван от всички. Като отявлен либертарианец Пол защитава стряскащи за политическия „естаблишмънт” в САЩ идеи. Той е противник на днешната външна политика на САЩ, критикува силно и финансовата логика на Вашингтон. Тексаският конгресмен иска да върне златния стандарт на долара и отхвърля членството в международни организации, ограничаващи суверенитета на страната (разбирай ООН, НАТО, СТО и т.н.). Рон Пол е за минимална намеса на федералните власти в живота на американеца, защитава конституционните права, застъпва се за легализирането на марихуаната и носенето на оръжие. В думите му прозират много от идеите на бащите-основатели и спомен за една Америка, която трудно ще се върне.
За Обама остава да гледа сеира на републиканците. В негов интерес е политическият сблъсък в лагера на опонентите да се проточи максимално. С полууспешна здравна реформа, висока безработица и недоволството на „Окупирай”, президентът-демократ може да се похвали най-вече с постижения, с които един републиканец би се гордял. Сред тях са ликвидирането на Осама бин Ладен, що-годе успешното изтегляне от Ирак и закрепването на икономиката.
Това обаче няма да е достатъчно за консолидацията на Демократическата партия. В нея недоволни има и на двата полюса. Лявото крило страда от пропусната възможност за държавна алтернатива на безбожно скъпото здравеопазване. По-умерените демократи искат повече мерки за връщане на бизнес и работни места в Америка. В дясно искат втвърдяване на тона срещу Иран и напредък в Афганистан.
Ще спечели ли Барак Обама битката за Белия дом ще разберем през ноември, а срещу кого ще се изправи може да научим още днес.