Европа и САЩ отново са заедно на световната политическа сцена. Европейските лидери посрещнаха този следобед в Брюксел американския президент Джо Байдън.

Посещението му тук само половин година, след като встъпи в длъжност, едва ли ще изчисти всички различия, но дипломацията се завръща. Така могат да се обединят коментарите тук. Търговските отношения, стратегията спрямо Китай и Русия само ден преди Джо Байдън да се срещне в Женева с руския президент Владимир Путин, са акцентите.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел посрещна топло американския президент и определи визитата като завръщане на САЩ на световната сцена.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Оставаме ангажирани, никога не сме си тръгвали напълно. Потвърждаваме, че е от първостепенно значение за Щатите да имат чудесни отношения с НАТО и ЕС“, заяви Байдън.

Последните четири години не бяха лесни. Светът и Америка се промениха, Европа се промени. Но ние сме съюзници и приятели и очакваме да работим заедно“, допълни председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Атмосферата е видимо приятелска, но това не крие различията в интересите от двете страни на Атлантическия океан.

САЩ имат нужда от Европа като съюзник срещу Китай. Въпросът е до каква степен Европа ще приеме. Съюзът пък се бори от години да изчисти търговските си отношения с Щатите, тъй като не са премахнати митническите такси, наложени от предшественика на Байдън - Тръмп.

Първият пробив е налице. Европа и Щатите си дават още пет години, за да излязат от 17-годишна битка и намерят решения на споровете си около гигантите в самолетостроенето „Еърбъс“ и „Боинг“.

Джо Байдън и Владимир Путин ще се видят утре повече от 35 г. след срещата на Роналд Рейгън и Михаил Горбачов.