Присъединяването на Крим към Русия може да доведе Москва до икономически крах. Това прогнозират руски експерти на базата на изчисления за предстоящите разходи за полуострова и пропуснатите инвестиции от западните санкции.

 

Световните агенции сравниха Крим с Олимпийските игри в Сочи, станали известни като най-скъпата зимна Олимпиада в историята. Този път високата сметка от 50 млрд. долара ще бъде за самостоятелната външна политика на Русия, предупреди бившият руски финансов министър Алексей Кудрин.

Освен това има сериозен риск за руската икономика заради пропуснати инвестиции за стотици милиарди долари и растеж, който се върти около нулата. На гърба на всичко това сега тежи цял един полуостров, който чака нова инфраструктура, сложни процедури по интеграция и обещания по-висок стандарт на живот.

След политическото присъединяване на Крим, Русия е изправена пред необходимостта да приобщи полуострова и икономически. Регионалните власти поискаха на първо време 1 млрд. долара от Москва, за да покрият дефицита в кримския бюджет.

Предстои да се изгражда ново трасе за доставка на електричество, което ще струва между 200 и 300 млн. долара. Планираното от Москва строителство на мост през Керченския пролив, който дели Кримския полуостров от Русия, ще излезе най-малко 1,5 млрд. долара.

Въпреки това кримчани са изпълнени с оптимизъм за светлото си бъдеще. „Всичко, което е собственост на Украйна, сега преминава в ръцете на кримските власти. Сред тях са курорти, цялата инфраструктура, енергийната система. В дългосрочен план - да кажем около две и половина години, ще разширим електрическата мрежа, която вече е в процес на проектиране”, обясни вицепремиерът на Крим Рустам Темиргалиев.

Не всички прогнози обаче са толкова мрачни. Според източници на агенция „Блумбърг”, Русия обмисля да превърне Крим в Лас Вегас на Черно море, като направи полуострова игрална зона. Това означава инвестиции за милиарди в зали за хазарт, хотели за туристи и персонал, магазини, ресторанти, кина и изобщо места, където хората могат да изхарчат парите си.

„Не мисля, че може да стане по-зле отколкото беше. Мизерните ни пенсии бяха по вина на Киев. Всичките ни проблеми идваха от Киев”, казва жителката на Крим Ала Сергеева.

Докато гледат на изток обаче, вратите за кримчани на запад са на път да се затворят. След като се отказаха от украинските си паспорти, западните страни предупредиха, че ще спрат да обслужват молби от жители на Крим им за шенгенски визи.

Въпреки че присъединяването на Крим на пръв поглед изглежда като неизгодна авантюра, Владимир Путин определено не е човек, който няма да си направи сметките. На първо място, Украйна има дълг към Русия за 16 млрд. долара, според руския премиер Дмитрий Медведев.

Освен това анализ в британското издание „Индипендънт” прогнозира, че руската страна може да икономиса близо 15 млрд. долара, ако пусне тръбата по „Южен поток” през Крим, вместо през половин Черно море. Нека не забравяме и газовите и петролни находища на полуострова, които са незначителни, но все пак имат своя икономически потенциал.


  • Русия е главният враг на Украйна, се казва в новата украинска военна доктрина
  • ЕС удължава с шест месеца санкциите заради конфликта в Украйна
  • Бан Ки Мун осъди възобновяването на насилието в Украйна
  • Порошенко пак поиска да бъдат разположени миротворци в Украйна
  • Порошенко обвини Путин, че "иска цяла Европа"
  • Порошенко: Няма гражданска война в Украйна, има окупирана територия
  • Драматично видео показва как се нарушава примирието в Украйна
  • Ройтерс: Русия разполага тежка военна мощ на границата с Украйна
  • САЩ дадоха нови кредитни гаранции на Украйна
  • Президентът на Украйна подписа спорни закони за десъветизация на страната